29 Μαρτίου 2024
9.9 C

1ο βήμα ανόδου ο Φαίακας… 23-21 το Κιλκίς

Σημασία έχει ότι ο Φαίακας έκανε το 1-0 κόντρα στο Κιλκίς στον 1ο  τελικό του πρωταθλήματος παρά τις δυσκολίες που είχε ο αγώνας.  Ίσως οι δυο νίκες στο πρωτάθλημα επί του αντιπάλου, ίσως το άγχος των τελικών, δεν άφησαν την κερκυραϊκή ομάδα να φτάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, αν και σε όλη τη διάρκεια του ματς ήταν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα ενώ είχε εξασφαλίσει διαφορά 3 τερμάτων στο 55΄ (19-16) δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τελευταίο πεντάλεπτο και αυτό έφερε το ματς στην παράταση όπου επεκράτησε η Κερκυραϊκή ομάδα 23-21. Τώρα θέλει νίκη στο Κιλκίς για την άνοδο στην Handball Premier, αλλά έχει δυο ευκαιρίες να το πετύχει αφού αν δεν νικήσει εκτός έδρας θα υποδεχθεί εδώ τον αντίπαλό της σε 30 ματς.

Διαιτητές: Συρεπίσιος-Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/3-2/3, Κόκκινη-μπλε κάρτα: Ιλερής 29.11

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 7-4, 8-6, 9-7 (ημχ.) 10-10, 12-11, 14-13, 16-15, 19-16 19-19, (παράταση 20-20, 23-21)

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Σοφία Κακαρούγκα): Κουλούρης, Βάγιας, Νάστος 1, Κατσακιώρης, Βίντοβιτς 4, Τζούκας, Τσόνας, Δελλής 3, Σκανδάλης, Ριγανάς, Κουτσικόπουλος 4, Πίτος 3, Κορακιανίτης 4, Οικονόμου 4, Γαλίτης, Πάλλας.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Τριανταφύλλου, Κοβλακάς, Βιολιτζής, Γιαβασίδης 2, Γρηγοριάδης 1, Δούγιας 5, Ιλερής 2, Κουσίδης 3, Μαυρόπουλος, Μέγκας 4, Σακαλής, Τοκατζόγλου Α. 3, Τοκατζόγλου Β., Πιστόλας 2, Φαχουρίδης Α., Φαχουρίδης Σ.

Επιβαρυντικό για την ομάδα είναι το φύλλο αγώνος που σίγουρα θα φέρει κάποια τιμωρία και αυτό δεν είναι υπέρ της ομάδας:

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Α) ο αγώνας ξεκίνησε με 20 λεπτά καθυστέρηση λόγω προηγούμενου αγώνα μπάσκετ. Β) ο αγώνας διεκόπη 2 φορές λόγω πτώσης του προστατευτικού κιγκλιδώματος από τους γηπεδούχους οπαδούς. Γ) Στο 29.11 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη και μπλε κάρτα λόγω εξύβρισης αντιπάλου «Σε γ…, Σε γ…. Το δελτίο του αθλητή κρατήθηκε. Ο αποβληθείς αθλητής για δική του προστασία λόγω μεγάλης έντασης στην κερκίδα μετά την αποβολή του δεν έκατσε απέναντι στην κερκίδα αλλά παρέμεινε μέχρι και το τέλος στο χώρο της γραμματείας. Δ) ο αγώνας διεκόπη 2 φορές επειδή οι οπαδοί των γηπεδούχων έφτυναν αντίπαλους αθλητές. Με τη συνδρομή της Αστυνομίας όλα εξελίχθηκαν ομαλά».

Ψάρεψαν τόνο 485 κιλών από το Ιόνιο Πέλαγος (φώτο,βίντεο)

Μία απίστευτη ψαριά πέτυχαν ψαράδες στον Αστακό Αιτωλοακαρνανίας καθώς έπιασαν στα δίχτυα τους έναν τόνο βάρους σχεδόν μισού τόνου και μάλιστα χρειάστηκε...