Start Media TV | Ράδιο Κέρκυρα 100,1

28 Μαρτίου 2024
17.9 C
Corfu

Αγώνες Χάντμπολ Εφήβων Κορασίδων – ΑΟ Φαιαξ | Κερκυραϊκός 28-29 –  Κερκυραϊκός – ΑΟ Ιωαννίνων 21-20

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

ΑΟ Φαιαξ – Κερκυραϊκός 28-29

Κάτω από αντίξοες συνθήκες και λόγω του καύσωνα αλλά και λόγω των μέτρων προστασίας που επιβάλλουν τα πρωτόκολλα για αθλητικές συνατησεις , διεξήχθη στο ΕΑΚ Κέρκυρας ο τελικός αγώνας μπαράζ στην κατηγορία των Εφήβων μεταξύ του Φαίακα και του Κερκυραϊκού.  Ένα όμορφο και δυνατό ματς, καθ όλη τη διάρκεια  του και είναι άδικο που γονείς και κηδεμόνες των αθλητών δεν είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την «ελπίδα» του Κερκυραϊκού χαντμπολ σε έναν τέτοιο αγώνα, αφού διεξήχθη «κεκλεισμένων θυρών» με πρόσβαση συγκριμένων στελεχών του αγώνα.

Η νεανική ομάδα του Κερκυραϊκού έδειξε να θέλει πιο πολύ το παιγνίδι και από νωρίς μπήκε μπροστά στο σκορ και την βρήκε το πρώτο τριαντάλεπτο να προηγείται με 14-9.  Το δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες χαλάρωσαν και λόγω της κόπωσης  και τα τέρματα διαδέχονται το ένα το άλλο. Στο 50 λεπτό του αγώνα και ενώ στο σκορ ήταν μπροστά ο ΚΓΣ , ο Φαίακας κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια και έφθασε το σκορ στο 55 λεπτό  25-27 για να λήξει ο αγώνας με τελικό 28-29  υπερ του Κερκυραϊκού

«…ευχή, τα παιδιά της Κέρκυρας να έκαναν ένα τέτοιο αγώνα κάθε βδομάδα…» δήλωσε ο τεχνικός του Κερκυραϊκού κος Πέρρος Νίκος και συνέχισε.. «..από τέτοιους αγώνες κερδισμένο είναι το Κερκυραϊκό χάντμπολ γενικότερα, το οποίο πρέπει να βάλει και πάλι στην προτεραιότητα του την ανάδειξη ταλέντων που θα είναι ικανά να στελεχώνουν εθνικές ομάδες εκπροσωπώντας την Κέρκυρα και επιβεβαιώνοντας ότι το άθλημα έχει γερά θεμέλια στο νησί.

Να δώσουμε συγχαρητήρια στους πρωταγωνιστές της ημέρας που δεν είναι άλλοι από τους αθλητές και των δυο ομάδων και να δηλώσουμε σαν Κερκυραϊκός ότι ο στόχος μας ήταν και παραμένει η εις βάθος ανάπτυξη των τμημάτων μας και σε ποσότητα αλλά κύρια σε ποιότητα, να μην χαθεί ούτε ένα ταλέντο. Και εκεί είναι που θέλουμε συμμάχους τους γονείς και κηδεμόνες τους. Επίσης να ευχαριστήσουμε και την κο Αβράμη το διαιτητή, που ταξίδεψε από την Πάτρα προκειμένου να διεξαχθούν οι αγώνες, την γραμματεία , το Γιώτη τον Ηλία και την Εφη Παντελίδου για την συνεισφορά τους και τον Σταμάτη Ρουμπά από την ΕΕΕΔ Κέρκυρας που κάλυψε για άλλη μια φορά εκδήλωση του συλλόγου μας»
ΑΟ ΦΑΙΑΞ (Ριγανάς Ν- Δούγιας Α) Δραγομάνοβιτς Χ 2, Ανδριώτης Κ, Βλαχόπουλος Κ 7, Βασιλάκης Μάριος 1, Σκουρτάι Ι 13, Μπεκιάρης Χ 2, XHABATTI FRANCI 3, Πηγής Γ ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ : (Πέρρος Ν- Γιανναράς Π)  Σπίγγος Σ, Μπάμπουρας Αθαν  14, Μπόχτης Δ, ΑγάθοςΜ, Μπούας Ι 3,   Ζέρβας Ν 4, Κοσκινάς Χ 4, Χατζηπαρασίδης Δ 4, Ξενίδης Γ, Κουρτέσης Θ

Μπαραζ Κορασίδων

Κερκυραϊκός – ΑΟ Ιωαννίνων 21-20

Στο γκολ κρίθηκε και το παιγνίδι των Κοριτσιών του Κερκυραϊκού με την αντίστοιχη ομάδα των Ιωαννίνων. Επικράτησε με τελικό σκορ 21-20, αφού είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκε με 11-6, με πολλές λύσεις στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα. Η έναρξη του Β ημιχρόνου βρήκε τις Γιαννιώτισσες να κάνουν ένα 4-0 και να φθανουν το σκορ σε απόσταση αναπνοής , ενώ στο 55 προηγήθηκαν με 18-19.

Οι Κερκυραίες όμως έβγαλαν «χαρακτήρα» κύρια στον αμυντικό τους ρόλο και ήταν αυτές που πανηγύρισαν με την λήξη του αγώνα . Η αλήθεια είναι πως από μεριάς Ιωαννίνων υπήρχε μια αξιόπιστη δύναμη στο τέρμα, η Παπακώστα , η οποία απέσπασε απ όλους τους παράγοντες τα συγχαρητήρια για την απόδοσή της.

Κερκυραϊκός ΓΣ (Πέρρος Ν- Γιανναράς Π) Κουρκούλου Χ6, Πηγή Μ-Α, Σκορδίλη Θ, Πανάρετου Μ-Α 1, Δαλιέτου Ν, Murati L, Κάντα ςΝ 1, Frokkou K, Λίώλη Χρ, Γαρνάβου Ε 2, Ξενίδου Α 3, Καρβούν Ζ 1 Κούφαλη Α 1, Αναλύτη Κ 6

ΑΟ Ιωαννίνων ( Σιαράβας Β- Σιώμος Β) Παπαλουκά Κ 3, Λάμπρου Ε3, Λέττα Γ 3, Βασάκου Ε , Καραχάλιου Ζ 4, Βασιλείου Τ3, Φίλη Ρ 4, Παπακώστα Α.

Σύμφωνα με την προκήρυξη οι Έφηβοι θα αγωνιστούν σε ουδέτερη έδρα με τον τρίτο της Αθήνας, και οι Κορασίδες με την πρώτη της Δυτ Μακεδονίας που είναι η Κοζάνη

Ενώ οι τελικές φάσεις, σύμφωνα με ανακοίνωση της ΟΧΕ θα διεξαχθούν για μεν τους Εφηβους στην Αθήνα 21-24 Ιούλη και για τις Κορασίδες ίδιες ημερομηνίες στην Θεσσαλονίκ