23 Απριλίου 2024
21.9 C

ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα | Έμεινε στο 1-1 με τον Βόλο εντός έδρας – Γκολάρα και πάλι ο Μότα (video)

Δεν κατάφερε η Κέρκυρα να κερδίσει τον πρωτοπόρο ΝΠΣ Βόλου έμεινε στο 1-1 και σίγουρα ο πόντος που πήρε της δίνει το δικαίωμα να κλειδώσει την συμμετοχή της την επόμενη περίοδο στην νέα Σούπερ Λιγκ 2.

Ήταν ένα παιγνίδι ανάμεσα σε δυο πολύ καλές ομάδες που όμως δεν ικανοποίησε το λίγο σχετικά κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Μπορεί να είχε δυο καλές φάσεις στο α΄ μέρος η ομάδα του Βόλου για να σκοράρει ενώ η Κέρκυρα απείλησε μόνο στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Τουράμ, αλλά γενικά περιμέναμε κάτι καλύτερο από αυτές τις δυο ομάδες.

Ο ΑΟΚΚ μπήκε πολύ καλά στην επανάληψη, σαφώς βελτιωμένος, πιο επιθετικός, έψαξε το γκολ, πολλές φορές ανορθόδοξα και ενώ περιμέναμε να σκοράρει, το γκολ ήρθε από την πλευρά των φιλοξενούμενων στο 68΄ στην πρώτη ουσιαστικά φάση για την ομάδα του Βόλου στο β΄ μέρος. Μετά από μία εκτέλεση φάουλ και κόντρα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Γκαλίτσιο που από το ύψος της μικρής περιοχής με βολέ έκανε το 0-1.

Ο Ν. Αναστόπουλος προσπάθησε με τις αλλαγές του να ενισχύσει την ομάδα στον επιθετικό τομέα και κατάφερε η Κέρκυρα να φτάσει στην ισοφάριση στο 76΄ με ένα καταπληκτικό γκολ που πέτυχε ο Μπρούνο Μότα ο οποίος έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ από 30 μ. και λίγο πλάγια δεξιά στέλνοντας την μπάλα στο απέναντι παραθυράκι της εστίας του Πίτκα για το 1-1.  Ως το τέλος του ματς περισσότερο θα λέγαμε ότι οι δυο ομάδες κοίταξαν να μη δεχτούν γκολ, η αλήθεια είναι ότι η Κέρκυρα ήταν πιο επιθετική και έψαξε τη νίκη η οποία όμως δεν ήρθε. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε ο Κούρος.

Διαιτητές: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), Κωτούλας (Κιλκίς), Τοροσιάδης (Μακεδονίας)

ΑΟΚ Κέρκυρα (Ν. Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Θεοδωράκης, Χαντάκιας (59′ λ.τρ. Μότα), Κρητικός, Σιατραβάνης (82′ Αναστασίου), Νίκιτς, Βίλα (67′ Γεωργακόπουλος), Κούρος, Ζορμπάς, Τουράμ

ΝΠΣ Βόλος (Φεράντο): Πίτκας, Γκαλίτσιος, Ενγκουέμ, Καμπαγέρο, Ηλιόπουλος, Κόκκας, Καρίκι, Πέντα, Γκαρσία, Δόρης (64′ Κότο), Μάντζης (87′ Φράγκος)

Απόλλων Λάρισας-Εργοτέλης

12 Ελληνικά ξενοδοχεία στα Best of the Best του παγκόσμιου τουρισμού – Ξενοδοχείο στην Κέρκυρα ένα από τα καλύτερα All Inclusive στην Ευρώπη

Δώδεκα Ελληνικά ξενοδοχεία απέσπασαν πολλαπλές παγκόσμιες και Ευρωπαϊκές διακρίσεις σε 8 διαφορετικές κατηγορίες των βραβείων Travelers’ Choice Best of...