Start Media TV | Ράδιο Κέρκυρα 100,1

25 Απριλίου 2024
17.9 C
Corfu

ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα | Κατέρρευσε στο β΄ημίχρονο και ηττήθηκε (3-1) στη Ν. Σμύρνη από τον Πανιώνιο

Πραγματοποιώντας στην επανάληψη ένα από τα χειρότερα 45λεπτα της στο φετινό πρωτάθλημα της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ, η ομάδα της ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα ηττήθηκε με σκορ 3-1 από τον Πανιώνιο, στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, στην αναμέτρηση, η οποία άνοιξε την αυλαία του β’ γύρου της διοργάνωσης.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Οι «Φαίακες» με τον Σάκη Τσιώλη για πρώτη φορά στην άκρη του πάγκου τους ευτύχησαν να προηγηθούν στο φινάλε του α’ μέρους (43′) χάρις σε τέρμα του Ντένις Επστάιν και να πάνε στ’ αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων έχοντας κεφάλι στο σκορ, αλλά και ανεβασμένη ψυχολογία έναντι των Νεοσμυρνιωτών.

Στο β’ ημίχρονο ωστόσο, η εικόνα του ΑΟΚΚ ήταν αποκαρδιωτική και η ομάδα εμφάνισε σημάδια κατάρρευσης δίνοντας την ευκαιρία στον Πανιώνιο να πανηγυρίσει την 4η φετινή εντός έδρας νίκη του με 3-1.

Οι γηπεδούχοι του -άλλοτε τεχνικού του ΑΟΚΚ- Μιχάλη Γρηγορίου ισοφάρισαν με γκολ από… τα αποδυτήρια, καθώς το 1-1 έγινε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του β’ ημιχρόνου από τον Μασούρα.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν από την «ψυχρολουσία» οι παίκτες της κερκυραϊκής ομάδας, μόλις επτά λεπτά αργότερα (53’), ο Λάμπρου σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή δίνοντας το προβάδισμα στον «Ιστορικό».

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 78’ ο Παπαγεωργίου, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, έπειτα από ασίστ του -MVP της αναμέτρησης- Μασούρα.

Η ομάδα της ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα δεν κατάφερε να «τσιμπήσει» βαθμό ή βαθμούς στη Νέα Σμύρνη, απέναντι σε μια εξαιρετικά καλοδουλεμένη ομάδα όπως ο φετινός Πανιώνιος, και παραμένει «κολλημένη» στην προτελευταία θέση -και βεβαίως κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού- του βαθμολογικού πίνακα της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ με μόλις 11 βαθμούς έπειτα από 16 παιχνίδια πρωταθλήματος.

Επόμενη -επίσης εξαιρετικά δύσκολη- αγωνιστική υποχρέωση για τον ΑΟΚΚ του Σάκη Τσιώλη είναι αυτή της 14ης Ιανουαρίου, εντός έδρας, με τον διεκδικητή του τίτλου, ΠΑΟΚ, σ’ ένα ματς, το οποίο φαντάζει ως «μονόδρομος» για τους «Φαίακες» όσον αφορά στη βαθμολογική συγκομιδή εν όψει της συνέχειας.

Ο νέος τεχνικός ηγέτης του ΑΟΚΚ, Σάκης Τσιώλης, στο πρώτο του παιχνίδι στο «τιμόνι» της ομάδας, χρησιμοποίησε τους εξής ποδοσφαιριστές (σ.σ. έκανε ντεμπούτο και μάλιστα, αγωνιζόμενος στην αρχική 11άδα και βγάζοντας όλο το 90λεπτο ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός, Ντάβιντε Γκράσι):

Κουτζαβασίλης, Γεωργίου, Ιωάννου, Γρομητσάρης (56’ Μπάουμαν), Γκράσι, Σοϊλέδης, Κρητικός, Μπαλάφας (67’ Κόντος), Σιόντης, Επστάιν, Παμλίδης (75’ Ζορμπάς).

Τελευταία Νέα

Ωδείο Κερκύρας: Εντυπωσίασαν Σωτήρης Τριάντης και Μαρία Καλουτσάκη στο ρεσιτάλ για φωνή και πιάνο

Με ανακοίνωσή του το Ωδείο Κερκύρας αναφορικά για τη συναυλία - ρεσιτάλ για φωνή και πιάνο που δόθηκε από...