28 Μαρτίου 2024
12.9 C

Άρση βαρών – 6 μετάλλια για τους αθλητές του “Αλκίνοου” στα Ανοιχτά Πρωταθλήματα στις Καρυές

Το Σάββατο 10 Νοεμβρίου , στην ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ( ΚΑΡΥΕΣ) του Δήμου Ζίτσας  στον  Νομό  Ιωαννίνων πραγματοποιήθηκαν τα ΑΝΟΙΚΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ  του Ε’ ΟΜΙΛΟΥ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ,ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ,ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ. Ο ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, πιστός στο ραντεβού του ( παρά τα εμπόδια ), συμμετείχε με πέντε (5) αθλητές που αγωνίστηκαν και στα δύο Πρωταθλήματα (Ανδρών- Νέων Ανδρών). Οι αγώνες διεξήχθησαν με τα νέα σωματικά βάρη (Κατηγορίες) που θέσπισε η Παγκόσμια Ομοσπονδία και εφάρμοσε και η Ελληνική.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ : αγωνίστηκε στην κατηγορία των 61 κιλών και στα δύο Πρωταθλήματα Ανδρών και Νέων Ανδρών, όπου με σύνολο 98 κιλά (43 Αρασέ – 55 Επολέ Ζετέ) κατέλαβε την ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ και δικαιωματικά τα ΔΥΟ ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ, κάνοντας και ατομικά ρεκόρ.

ΦΑΝΑΡΙΩΤΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ : αγωνίστηκε στην νέα κατηγορία των 67 κιλών, στο Πρωτάθλημα Ανδρών. Με σύνολο 147 κιλά (67 Αρασέ – 80 Επολέ Ζετέ) , κατέλαβε την Τέταρτη (4η ) θέση.

ΑΛΑΜΑΝΟΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ : αγωνίστηκε στην κατηγορία των 73 κιλών, στο Πρωτάθλημα Ανδρών. Με σύνολο 127 κιλά ( 52 Αρασέ – 75 Επολέ Ζετέ) , κατέλαβε την Δεύτερη θέση , ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ, με νέο ατομικό ρεκόρ.

ΝΤΟΛΙΤΣΑΣ ΜΑΡΙΟΣ : αγωνίστηκε στην κατηγορία των 81 κιλών, στα Πρωταθλήματα Νέων Ανδρών και Ανδρών. Με σύνολο 162 κιλά κατέλαβε την Τρίτη Θέση, και στα δύο πρωταθλήματα , με ΔΥΟ  ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ και νέο ατομικό ρεκόρ , σηκώνοντας  162 κιλά στο σύνολο ( 72 κιλά στο Αρασέ – 90 κιλά στο Επολέ Ζετέ).

ΓΑΡΝΕΛΛΗΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ : αγωνίστηκε στην κατηγορία των 96 κιλών και στα δύο Πρωταθλήματα. Με σύνολο 80 κιλών ( 35 Αρασέ και 45 Επολέ Ζετέ)  κατέλαβε την Τρίτη Θέση , ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ , στο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών και την Πέμπτη ( 5η ) Θέση στο Πρωτάθλημα Ανδρών.

Συνοψίζοντας τα αγωνιστικά, ο ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ κατέκτησε  2 ΧΡΥΣΑ, 1 ΑΣΗΜΕΝΙΟ και 3 ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ   επίσης  μια Τέταρτη και μια Πέμπτη θέση.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους  στελέχη του ΔΗΜΟΥ ΖΙΤΣΑΣ και της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΗΠΕΙΡΟΥ.

Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους ΜΑΝΕΣΗ ΣΠΥΡΟ  , ΓΑΡΝΕΛΛΗ  ΓΙΑΝΝΗ μέλη  του Διοικητικού Συμβουλίου του ΑΛΚΙΝΟΟΥ και τον ΝΤΟΛΙΤΣΑ ΣΠΥΡΟ που με την παρουσία του βοήθησε και στήριξε την αποστολή της ομάδας. Επίσης θέλουμε να σταθούμε στην φιλοξενία από μέρους των Ηπειρωτών αθλητών και παραγόντων , με ιδιαίτερη μνεία στους ΤΡΙΦΥΛΛΗ ΧΡΗΣΤΟ Προπονητή του ΣΠΑΡΤΑΚΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ και ψυχή των αγώνων και τον κ. ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΚΡΕΤΣΗ μέλος της Διοίκησης του ΣΠΑΡΤΑΚΟΥ.

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΛΚΙΝΟΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Ευκλείδης Τσακαλώτος: Η κα Καρυστιανού μου θυμίζει την Τζούλια Ρόμπερτς στην ταινία Έριν Μπρόκοβιτς

Κατά την αγόρευσή του στην Ολομέλεια ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Αριστεράς στην συζήτηση για την πρόταση δυσπιστίας κατά...