Start Media TV | Ράδιο Κέρκυρα 100,1

19 Απριλίου 2024
10.9 C
Corfu

ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα | Ήττα (1-0) στο 94′ στα Χανιά από τον Κισσαμικό – Κάνει “φτερά” η άνοδος (video)

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

⚽️Α.Ο. Χανιά-Κισσαμικός - Κέρκυρα 1-0 Στιγμιότυπα | Football League 22η αγ. {16.3.2019}

Ο διαιτητής έδειξε τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων, το χρονόμετρο έδειχνε 93:57 όταν ο Κισσαμικός σκόραρε και πήρε τη νίκη από την Κέρκυρα. Μια ήττα που ήταν δώρο του διαιτητή ο οποίος στο 93:30 δεν έδωσε ένα πεντακάθαρο φάουλ πάνω στον Κόντο, έτσι θα είχε ο ΑΟΚ κατοχή για το επόμενο μισό λεπτό, δεν έγινε αυτό, αντίθετα πήραν οι αντίπαλοι κατοχή μπάλας και στην αντεπίθεση με τον Παπαχρήστο πέτυχαν το γκολ που τους έδωσε τη νίκη.

Δεν ήταν όμως μόνο αυτό το λάθος, στο 92΄ σε καθαρό φάουλ πάνω στον Πασά δόθηκε ανάποδα, διαμαρτυρήθηκε απόλυτα δίκαια ο Ν. Αναστόπουλος, αφού όλα έγιναν μπροστά του, αλλά ο Δραγάτης τον απέβαλε. Και δεν μιλάμε για κάποιο «χοντρό» λάθος αλλά υπήρξαν σφυρίγματα που ήταν περίεργα.

Το ματς δεν ξεπέρασε τη μετριότητα, ούτε βέβαια  και η Κέρκυρα που ήταν ελαφρώς καλύτερη στο α΄ μέρος. Στην επανάληψη ο ΑΟΚ έδειξε και πάλι επιθετική αδυναμία, δυσκολευόταν να δημιουργήσει, δύσκολα η μπάλα έφτανε στην αντίπαλη περιοχή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κλείστηκε πολύ πίσω, πίεσε ο Κισσαμικός, έχασε 1-2 καλές ευκαιρίες και στο τέλος μπήκε από το πουθενά το γκολ που έκρινε το ματς.

Ήταν μια ήττα για την Κέρκυρα, αναπάντεχη και άδικη θα λέγαμε με βάση τον τρόπο που δέχθηκε το γκολ η ομάδα, αλλά έδειξε και πάλι ότι δεν είναι στα καλύτερά της, έχασε το τραίνο της ανόδου, έχει στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές πέντε ήττες μια νίκη και δυο ισοπαλίες.

Μετά το γκολ των γηπεδούχων είδε κόκκινη και ο Κουσκουνάς των γηπεδούχων που κινήθηκε απειλητικά στον διαιτητή και πρόλαβαν να τον απομακρύνουν.

Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)
Βοηθοί: Καλλής (Ανατολικής Αττικής), Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου)

ΑΟΧ Κισσαμικός (Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι (81′ Χαλκιαδάκης), Σισέ, Φαζός, Τεγούσης (85′ Καραγιάννης), Σελινιωτάκης, Μουμίν, Κάσσος, Βρεττός, Κουσκουνάς, Αρναρέλλης (59′ Παπαχρήστος).

Κέρκυρα (Αναστόπουλος): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Τουράμ, Κούρος (69′ Πασάς), Κόντος, Ντα Μότα, Ιωάννου, Λινάρδος (61′ Ζορμπάς), Θεοδωράκης, Νίκιτς, Σιατραβάνης (81′ Γεωργακόπουλος).