26 Απριλίου 2024
18.9 C
Corfu

Champions League | «Λύγισε» στο 88′ η ΑΕΚ, έχασε 1-0 από την Μπενφίκα

Με γκολ φάουλ στο 88′ η ΑΕΚ έχασε απόψε με 1-0 από την Μπενφίκα στη Λισαβόνα, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Η Ενωση άντεξε για 88 λεπτά, προσπάθησε να πάρει τον πρώτο της βαθμό, αλλά στα τελευταία λεπτά δέχθηκε το γκολ από τον Γκριμάλδο.Αν και ανταπεξήλθε στα μεγάλα αγωνιστικά προβλήματα και στάθηκε καλά στο «Ντα Λουζ», η πρωταθλήτρια δεν απέφυγε την ήττα από την Μπενφίκα που την άφησε χωρίς πόντο στους ομίλους. Ένα λάθος του Γαλανόπουλου (που πούλησε την μπάλα, έκανε φάουλ και αποβλήθηκε) έφερε μια άψογη εκτέλεση του Γκριμάλντο στο 88′, που γκρέμισε τα όνειρα της «Ένωσης» να αποχαιρετήσει με το κεφάλι ψηλά τη διοργάνωση.

Απίθανο ματς στο Αμστερνταμ για το καλό εισιτήριο, με έξι γκολ, αποβολές, το σκορ να αλλάζει χέρια και το τελικό 3-3 με τον Αγιαξ να δίνει στους Βαυαρούς το καλό εισιτήριο του ομίλου της ΑΕΚ.

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Γκριμάλδο, Ρούμπεν Ντίας, Σεφέροβιτς, Σεμέδο, Πίτσι (59′ Σέρβι), Ράφα Σίλβα (34′ Ζίβκοβιτς), Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Ζοάο Φέλιξ (77′ Καστίγιο), Ζέντσον Φερνάντες

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Τσόσιτς, Μοράν (77′ Γκάλο), Κλωναρίδης (61′ Γιαννιώτας), Μπογέ (68′ Μάνταλος), Πόνσε.

Πηγή:iefimerida.gr

Τελευταία Νέα

Κέρκυρα, Aegean: Έρχονται αλλαγές στις πτήσεις από και προς Αθήνα από το Μάιο – Έως και 4 πτήσεις την ημέρα με Airbus!

Αλλαγές στις πτήσεις εσωτερικού θα πραγματοποιηθούν για την καλοκαιρινή περίοδο και συγκεκριμένα από τον Ιούνιο. Πιο συγκεκριμένα, η Aegean Airlines...