26 Απριλίου 2024
11.9 C
Corfu

Champions League | Προβάδισμα πρόκρισης για Λίβερπουλ & Τότεναμ

Η Λίβερπουλ είχε ένα… καυτό ημίωρο στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να σκοράρει δυο γκολ, νικώντας με 2-0 την Πόρτο στο «Άνφιλντ», στο πρώτο τους ματς για τα προημιτελικά του Champions League. Έτσι, πήραν… καθαρό προβάδισμα κόντρα στους «δράκους», που θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει, ενώ έχουν παράπονα και από τη διαιτησία.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Την ίδια ώρα, η Τότεναμ κατάφερε να πάρει και αυτή προβάδισμα, καθώς νίκησε 1-0 με γκολ του Σον στο 78′ κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Χάρι Κέιν, μετά από σε μαρκάρισμα του Ντελφ. Ο Άγγλος άσος είναι πολύ πιθανό να χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 58’…

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΠΟΡΤΟ  2-0

Οι «κόκκινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο «Άνφιλντ» και στο πρώτο ημίωρο πέταγαν… φωτιές. Έτσι, έκαναν το 1-0 μόλις στο 5′. Ο Κεϊτά έπιασε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Μιλιτάο, άλλαξε πορεία και κατέλήξε στο βάθος της εστίας του Κασίγιας.

Η Λίβερπουλ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 22′, με τον Σαλάχ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Το 2-0 έγινε στο 26′. Μετά από πολύ ωραία επίθεση, ο Άρνολντ από σεξιά σέντραρε παράλληλα στον Φιρμίνο, που πλάσαρε σε κενή εστία. Η Πόρτο θα μπορούσε να είχε μειώσει στο 30′, αλλά μετά από φάση διαρκείας ο Μάρεγκα δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 34′ Οι «κόκκινοι» έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Φιρμίνο να στέλνει την μπάλα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φάσεις ήταν λιγότερες, με τη Λίβερπουλ να προσέχει και την άμυνά της, έχοντας σκοράρει δυο γκολ.

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαχόθ (Ισπανία)

Κίτρινες: Σοάρες, Φελίπε

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Φαμπίνιο, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Μίλνερ, Κεϊτά, Φιρμίνο (82΄ Στάριτζ), Μανέ (73΄ Οριγκί), Σαλάχ, Χέντερσον, Αλεξάντερ – Άρνολντ.

ΠΟΡΤΟ (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κασίγιας, Μάξι Περέιρα (77΄ Φερνάντο), Μιλιτάο, Τόρες (74΄ Κόστα), Μαρέγκα, Τέγες, Κορόνα, Ντανίλο, Οτάβιο, Φελίπε, Σοάρες (62΄ Μπραχίμι).

ΤΟΤΕΝΑΜ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ  1-0

Στο ολοκαίνουριο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε πολλές φάσεις, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 13′. Ο Λιορίς έσωσε την εστία των «πετεινών», καθώς έπιασε πέναλτι – δόθηκε με VAR, όταν ο Ρόουζ έπεσε στη μπάλα που από κοντά βρήκε στο χέρι του – του Αγουέρο.

Οι «πολίτες» είχαν την κατοχή, αλλά αυτή που σκόραρε ήταν η Τότεναμ. Και αυτό έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και οι δυο ομάδες ρίσκαραν περισσότερο. Στο 78′ έγινε το 1-0. Ο Σον πρόλαβε τη μπάλα και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Έντερσον. Ο νοτιο κορεάτης άσος των «πετεινών» σκόραρε το πρώτο γκολ για την Τότεναμ στο νέο γήπεδο στην Premier League, έκανε το ίδιο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Διαιτητής: Μπγιορν Κάιπερς (Ολλανδία)

Κίτρινες: Ρόουζ – Λαπόρτ, Μαχρέζ

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Λιορίς, Τρίπιερ, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Βερντόνγκεν, Σον, Γουίνκς (81΄ Γουανιάμα), Κέιν (58′ λ.τρ. Λούκας Μόουρα), Σισοκό, Άλι (87΄ Γιορέντε), Έρικσεν.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στέρλινγκ, Γκιντογκάν, Αγουέρο (70΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς), Λαπόρτ, Ντελφ, Νταβίντ Σίλβα (89΄ Ντε Μπράιν), Φερναντίνιο, Μαχρέζ (89΄ Σανέ), Οταμέντι.