28 Μαρτίου 2024
19.9 C

Champions League | “Τελικοί” στα ημιτελικά της διοργάνωσης

Μετά τα «τρελά» αποτελέσματα στα προημιτελικά του Champions League, Ρεάλ Μαδρίτης, Ρόμα, Μπάγερν Μονάχου και Λίβερπουλ, τέθηκαν ενώπιον της κληρωτίδας της UEFA για τα ζευγάρια των τελευταίων αγώνων πριν το μεγάλο τελικό.

Τελικά η κλήρωση που έγινε έθεσε αντιμέτωπες μεταξύ τους Μπάγερν Μονάχου-Ρεάλ Μαδρίτης  και Λίβερπουλ-Ρόμα.

Στο ζευγάρι της Μπάγερν με τη Ρεάλ, οι δύο ομάδες έχουν ανοικτούς λογαριασμούς από την περσινή περίοδο όταν και βρέθηκαν στα προημιτελικά με τη «βασίλισσα» να προκρίνεται στην παράταση (2-1 στο Μόναχο, 4-2 στη Μαδρίτη). Οι δύο αυτοί σπουδαίοι σύλλογοι έχουν βρεθεί αντίπαλοι 24 φορές στο Champions League έχοντας από 11 νίκες ενώ 2 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Στο άλλο ζευγάρι, έχουμε επανάληψη του τελικού του 1984, όταν τότε οι «reds» είχαν πάρει τον τίτλο μέσα στην Ρώμη κόντρα στους «τζιαλορόσι» στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι ημιτελικοί έχουν οριστεί για τις 24/25 Απριλίου (οι πρώτοι αγώνες) και 1/2 Μαΐου (οι επαναληπτικοί).

Ο τελικός έχει οριστεί για τις 26 Μαΐου στο Κίεβο.