26 Απριλίου 2024
12.9 C

Έχασε βαθμούς στα Γιάννενα η ΑΕΛ 2-2 με Θρίαμβο

Σοκ για τη Λευκίμμη στα Γιάννενα όπου έχασε δυο υπερπολύτιμους βαθμούς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Θρίαμβο Σερβιανών. ‘Ηταν η στιγμή που ο Αρτινός διαιτητής Αρ. Κωστούλας είδε πέναλτι, το καταλόγισε σε βάρος της κερκυραϊκής ομάδας με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι που ήταν πίσω στο σκορ να ισοφαρίσουν με τον Μπλέτσα.
Η Βασίλισσα του Νότου πηγαίνοντας στα Γιάννενα ήξερε ότι για να φτάσει στην κορυφή θα έπρεπε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα η συνέχεια να είναι ακόμη δυσκολότερη αφού για δεύτερη φορά φέτος δέχτηκε γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κι έχασε βαθμούς όπως και με Μακεδονικό Φούφα.
Η κερκυραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησε στο α΄ ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη είχαμε δυο γρήγορα γκολ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 51΄ με τον Κωσταμένα αλλά δυο λεπτά αργότερα ο Βαγγέλης Τσεβανέδης ισοφάρισε σε 1-1 και ο ίδιος παίκτης στο 89΄ έκανε το 1-2. Βρέθηκε όμως ο Αρτινός διαιτητής να δώσει ένα πέναλτι που είδε μόνο αυτός και να στερήσει τους βαθμούς από την ΑΕΛ.
ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΕΡΒΙΑΝΩΝ: Αρχοντάκης, Πάσχος, Κωσταμένας (76′ Ριστάνης), Κλείτσας (56′ Τσιαφίτσας), Βραχνός, Πάκος, Πολυχρόνης (69′ Νάνος), Μούτσιος, Μπλέτσας, Τσουμάνης, Διαμαντόπουλος.
ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ: Ντούμης, Βούλγαρης (75′ Καμαρά), Ιωαννίδης, Στόρεπ (30′ Παπαδόπουλος), Βασιλάκης, Κιότσε, Τσοφλιός, Κύπτιου, Τσεβανίδης, Κάντας (65′ Γαστεράτος), Λίμα (57′ Σελμανάζ).

ΑΟ Φλωριάδας α π ο χ ώ ρ η σ ε

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Αντίδραση με ρεκόρ από Κώστα Σλούκα και 1-1 στη σειρά των πλέι οφ πριν το Βελιγράδι

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του φετινή νίκη κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας μέσα στο ΟΑΚΑ με 95-79,...