29 Μαρτίου 2024
21.9 C

Εθνική Ελλάδας | Κακό πρόσωπο και φιλική ήττα (2-1) από την Τουρκία στην Αττάλεια (video + photos)

Το παιχνίδι μπορεί να ήταν φιλικό, αλλά η Εθνική μας ομάδα θα πρέπει να βελτιωθεί στο διάστημα που απομένει μέχρι τα επίσημα ματς για τα προκριματικά του EURO 2020.

Η Ελλάδα μπορεί να έχασε (2-1) στο «τεστ» που έδωσε στην Αττάλεια κόντρα στην Τουρκία, αλλά περισσότερο προβληματίζει το γεγονός πως ήταν «άχρωμη» και υποτονική, ειδικά στα πρώτα λεπτά. Όπως είχε συμβεί και στη Βοσνία…

Να θυμίσουμε ότι ακολουθούν για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα οι επίσημες αναμετρήσεις με Ιταλία (8/6) και Αρμενία (11/6), στο ΟΑΚΑ. Βέβαια, οι απουσίες των πυλώνων της άμυνας, Μανωλά και Παπασταθόπουλου, όπως επίσης και των Ζέκα, Δώνη αποδείχθηκαν σημαντικές, ακόμη κι έτσι όμως η συνολική εικόνα προβλημάτισε.

Το πειραματικό σχήμα που παρέταξε ο Άγγελος Αναστασιάδης, σε μια βραδιά όπου ντεμπούτο στη «γαλανόλευκη» ομάδα πραγματοποίησαν οι Πασχαλάκης, Ντουρμισάι και Κώτσιρας, έκανε εμφανείς τις αδυναμίες του από τα πρώτα λεπτά. Πέρα από την έλλειψη ομοιογένειας και αγωνιστικού προσανατολισμού, οι διεθνείς αγωνίστηκαν χωρίς ενέργεια και πάθος κι έτσι μόλις στο 17ο λεπτό βρέθηκαν να κυνηγούν την ανατροπή δύο τερμάτων.

Στο 11΄ ο Ουντέρ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, προχώρησε χωρίς να δεχθεί πίεση και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 17΄, από μεγάλο σφάλμα του Σάμαρη στην άμυνα, που κράτησε υπερβολικά την μπάλα και πάσαρε λάθος, ο Καραμάν διπλασίασε με σουτ εντός περιοχής. Ένα κάκιστο ξεκίνημα που θύμισε έντονα εκείνο στη Βοσνία, όταν η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν πανομοιότυπη, μόνο που απόψε δεν υπήρξε ίδια κατάληξη.

Η προβληματική εμφάνιση συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο η ελληνική ομάδα απείλησε μόλις σε δύο περιτώσεις κι εκείνες από λάθη των Τούρκων και με σουτ εκτός περιοχής: στο 24΄ ο Σάμαρης «σημάδεψε» το δεξί δοκάρι του Ουγκουρτσάν με σουτ από τα 25 μέτρα και στο 40΄ ο Φορτούνης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε άστοχα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ένα λεπτό νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει και με τρίτο γκολ, όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Γιοκουσλού βρήκε την μπάλα με τον… ώμο, της έδωσε ύψος κι εκείνη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη, που σίγουρα δεν έκανε το ντεμπούτο που ονειρευόταν στην Εθνική ομάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια ευκαιρία για την Τουρκία, όταν στο 49΄ ο Πασχαλάκης απέκρουσε το πλασέ του Τοσούν, ενώ ένα σουτ του Κολοβού μπλόκαρε ο Ουγκουρτσάν στο 50΄. Σταδιακά και με τις αρκετές αλλαγές ο ρυθμός έπεσε και το κοινό «σφύριξε» στις εξέδρες. Στο 80΄ ο «μεγάλος» Εμρέ Μπελόζογλου έγραψε ακόμη μία διεθνή συμμέτοχη παίρνοντας τη θέση του Τζενγκίζ Μεράς στο 80΄, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα μείωσε με κοντινό πλασέ ο Κουρμπέλης, «γλυκαίνοντας» τις εντυπώσεις ως προς το σκορ.

Κίτρινες κάρτες δέχτηκαν οι Οζιακούπ και Κουρμπέλης.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σενιόλ Γκιουνές): Ουγκουρτσάν, Τσακίρ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Μεράς (80΄ Εμρέ), Τουφάν (46΄ Ομούρ), Γιοκουσλού (61΄ Τεκντεμίρ), Ουντέρ, Γιαζιτσί (46΄ Καβετσί), Τοσούν (56΄ Γιαλτσίν), Καραμάν (46΄ Οζιακούπ).

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Πασχαλάκης, Κούτρης (46΄ Σταφυλίδης), Μαυρίας (73΄ Κώτσιρας), Βαλεριάνος (54΄ Μπουχαλάκης), Κουρμπέλης, Σιώπης (75΄ Μάνταλος), Σάμαρης, Πέλκας (46΄ Κολοβός), Φορτούνης, Μασούρας (65΄ Ντουρμισάι), Κουλούρης.

Αναστασιάδης: “Εγώ έχω την ευθύνη”

Ο Άγγελος Αναστασιάδης ανέλαβε την ευθύνη για την κακή εμφάνιση της Εθνικής ομάδας στον φιλικό αγώνα με την Τουρκία. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός δήλωσε, μιλώντας στο OPEN TV, «ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών» προσθέτοντας πως «θα μπορούσαμε να είμαστε πιο καλοί. Εγώ έχω την ευθύνη. Θα μπορούσαμε να είχαμε έρθει πιο νωρίς. Τα παιδιά έδειξαν διάθεση. Θα μπορούσαμε να είχαμε φρεσκάρει πιο πολύ την ομάδα. Κάναμε λάθη και τα πληρώσαμε».

Και συμπλήρωσε: «Έχει σημασία ότι η ομάδα αντιδρά. Ό,τι συνέβη σήμερα είναι καλό. Το σημαντικό είναι ότι δεν έχουμε τραυματισμούς. Ο Σιόβας δεν έχει κάτι σοβαρό. Να είμαστε όλοι υγιείς για να προετοιμαστούμε πιο καλά για τα ματς που έρχονται».

πηγή:  ΑΠΕ / ΜΠΕ

φωτογραφίες:  intime.gr

Καραμανλής για Τέμπη: «Έχω πολιτική ευθύνη και γι’ αυτό και παραιτήθηκα αμέσως – Είμαι στη διάθεση των Αρχών για εξηγήσεις»

Μιλώντας στον ΣΚΑΪ μία μέρα μετά την καταψήφιση της πρότασης δυσπιστίας κατά της κυβέρνησης, ο Κώστας Καραμανλής ερωτηθείς για...