29 Μαρτίου 2024
10.9 C

Η Κ19 του ΑΟΚ Κέρκυρα στον τελικό 2-0 την Παναχαϊκή

Η Κ19 του ΑΟΚ Κέρκυρα πήρε μεγάλη νίκη πρόκριση στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής στον ημιτελικό του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής και θα διεκδικήσει τον τίτλο κόντρα στον Ηρακλή. Το ματς που δεν τελείωσε ποτέ αφού είχαμε σκηνές ζούγκλας, αλήτικη συμπεριφορά από τον κόσμο όταν ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος της Κέρκυρας, ο Στεργίου, πανηγύρισε έντονα το τέρμα που πέτυχε στο 86΄ και κάπου οι «φίλαθλοι» παρεξηγήθηκαν από τον τρόπο που εκφράστηκε ο νεαρός ποδοσφαιριστής.

Έγινε το έλα να δεις, αφού υπήρξε ένταση ανάμεσα στους πάγκους των δύο ομάδων, ενώ είχαμε την είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο και στα αποδυτήρια της Κέρκυρας, όπου έπεσε ξύλο, με τον Κορίνθιο ρέφερι Ρούτση να διακόπτει οριστικά το παιχνίδι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα οι «πατρινοί φίλαθλοι» προπηλάκισαν και όσους δημοσιογράφους βιντεοσκοπούσαν και έβγαζαν φωτογραφίες.

Ο ΑΟΚ που πρόσεξε την άμυνα του στο α΄ μέρος μπόρεσε να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου, στο 45΄με σουτ του Τσάνη μέσα από την περιοχή. Στο 81΄ ο Παναγιωτίδης αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα και η Κέρκυρα μένει με 10 παίκτες, αλλά στο 86΄ ο Στεργίου στην αντεπίθεση κάνει το 0-2 και ουσιαστικά τελειώνει εκεί το ματς.

Διαιτητές: Ρούτσης, Σπηλιώτης, Θεοδωρόπουλος (Κορίνθου).

Παναχαϊκή (Μ. Παρασκευόπουλος): Oικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Λαζανάς (69΄ Κοντός), Καλαμπόκας, Καρμακόλιας, Μαχαίρας (57΄ Βαρσαμίδης), Μασούρας, Β. Παπαγεωργίου, Αγριμάκης (77΄ Μακρής), Τσότρας (46΄ Βασιλικόπουλος), Λιμάτσι.

ΑΟΚ Κέρκυρα (Κ. Χριστοφοράκης – Τ. Μοναστηριώτης): Tζαφέστας, Γκόγκος, Βλάχος, Γκίτσης, Γατζόλης, Κέντρος, Τσάνης, Μπαμιόγλου (77΄ Πέτρου), Στεργίου, Φετεινίδης (69΄ Μπουντάνι), Παναγιωτίδης.

ΣΗΜ: Στον άλλη ημιτελικό που έγινε στη Θεσσαλονίκη ο Ηρακλής νίκησε 2-1 τον Εργοτέλη και θα είναι αντίπαλος του ΑΟΚ Κέρκυρα στον τελικό του πρωταθλήματος.

Ψάρεψαν τόνο 485 κιλών από το Ιόνιο Πέλαγος (φώτο,βίντεο)

Μία απίστευτη ψαριά πέτυχαν ψαράδες στον Αστακό Αιτωλοακαρνανίας καθώς έπιασαν στα δίχτυα τους έναν τόνο βάρους σχεδόν μισού τόνου και μάλιστα χρειάστηκε...