24 Απριλίου 2024
19.9 C

Η μέτρια Κέρκυρα νίκησε 1–0 τον ΑΟΧ Κισσαμικό

Η Κέρκυρα κατάφερε να πάρει το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο, κέρδισε αυτή τη φορά τον Κισσαμικό με 1-0, σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς. Η ομάδα του ΑΟΚ ήταν νωθρή και κακή στο α΄ μέρος δεν απείλησε ούτε μια φορά, είχε μόλις ένα σουτ από μακριά στο 22΄του Ζορμπά άουτ και τίποτε περισσότερο, με τον Κισσαμικό να στέκεται πολύ καλά στην άμυνα και να ψάχνει στην αντεπίθεση να κάνει τη ζημιά.

Στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά η Κέρκυρα έκανε μια μεγάλη ευκαιρία στο 51΄με κεφαλιά του Μότα, έχασε άλλη μια ο Τουράμ και ζήτησε πέναλτι σε χέρι εντός περιοχής σε προσπάθεια του Σιατραβάνη στο 75΄, μια καθαρή περίπτωση που αρνήθηκε να δώσει ο διαιτητής.  Όμως η λύτρωση ήλθε στο 81΄ όταν ο Κόντος έκανε το σουτ, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Τουράμ που «τσίμπησε» τη μπάλα με το κεφάλι και αλλάζοντάς της πορεία την έστειλε στα δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά πίεσε ο Κισσαμικός και έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες να ισοφαρίσει αφού η άμυνα του ΑΟΚ πελαγοδρομούσε. Από το ματς αυτό πρέπει να κρατήσει μόνο το αποτέλεσμα και να ξεχάσει την εμφάνιση αν θέλει να προχωρήσει στο πρωτάθλημα, αφού με τέτοιες εμφανίσεις δεν μπορείς να περιμένεις τίποτε.

Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών), Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας), Βρούζος (Πιερίας)

Κέρκυρα (Δημ. Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Κούρος, Μότα (75′ Κρητικός Ν.), Λινάρδος, Σιατραβάνης, Αποστολίδης (23′ λ.τρ. Κόντος), Ζορμπάς, Τουράμ.

ΑΟΧ Κισσαμικός (Γ. Πετράκης): Λαζαρίδης, Σεσάι, Σεληνιωτάκης (66′ Καντιμάς), Ζιούλης, Καραγεώργης, Καραγιάννης, Αρναρέλλης, Ρίσκι, Αποστολόπουλος, Τεγούσης, Γκίνι