20 Απριλίου 2024
11.9 C

Ήττα εντός για τον ΑΟΚ Κέρκυρα απο τον Απόλλωνα με σκορ 2 – 1

Έχασε 1-2 από Απόλλωνα και έμεινε πίσω ο ΑΟΚ

Σε ένα πολύ σημαντικό παιγνίδι που η Κέρκυρα ήθελε πάση θυσία τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, δεν τα κατάφερε, έχασε 1-2 και έπεσε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα δίνοντας παράλληλα τη δυνατότητα στον ΝΠΣ Βόλος να ξεφύγει 12 βαθμούς στην κορυφή.

Η Κέρκυρα ήταν μέτρια στο παιγνίδι με τον Απόλλωνα, είχε ένα καλό α΄ δεκάλεπτο, αλλά από κει και πέρα δεν είχε ψυχή, δεν είχε πάθος, δεν μπορούσε να συνδυαστεί στον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο του ΕΑΚΚ, δέχτηκε ένα γκολ στο 11΄ από τον Γκουντρουμπή και τα πράγματα δυσκόλεψαν από το ξεκίνημα του ματς. Η ομάδα της Λάρισας πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, ενώ η Κέρκυρα προσπαθούσε σπασμωδικά να απειλήσει χωρίς όμως να καταφέρει κάτι ως το τέλος του ημιχρόνου, αν και άγγιξε το γκολ στο 43΄ με τον Λινάρδο, αλλά ο Μαντζάρης ήταν εκπληκτικός.

Στην επανάληψη η Κέρκυρα ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Ασύνδετη και με πολλά προβλήματα ανάπτυξης δυσκολευόταν να απειλήσει το τέρμα του Απόλλωνα. Ήρθε στο 68΄ και η αποβολή του Σπίνουλα με 2η κίτρινη και τα πράγματα έγιναν ακόμη δυσκολότερα, παρόλ’ αυτά όμως σε μια στημένη φάση στο 78΄ ισοφάρισε με κεφαλιά του Ιωάννου. Κι ενώ προσπαθούσε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, σε ένα στημένο στο 90΄ ο Χατζής με γυριστό σουτ έκανε το 1-2 και έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να προσπεράσει τον ΑΟΚΚ.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Στεφουλης (Γρεβενών)
Κέρκυρα (Π. Στοΐλας): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Χαντάκιας (59′ Βίλα), Κούρος, Ν. Κρητικός, Λινάρδος (88′ Μότα), Κόντος, Πασάς (82′ Κρητικός Στ.), Ζορμπάς, Τουράμ.

Απόλλων Λ. (Α. Μπελάϊ): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Χατζής, Λουκάς Ράμος, Μαρκολίνο, Μπραμπίγια (84′ Κοντοές), Πολέτο, Γκουντρουμπής (72′ Τασιουλής)

Κέρκυρα: Ηττήθηκαν τα “λιονταρια” του 4ου ΓΕΛ

Πάλεψαν τα "λιονταρια" του 4ου ΓΕΛ αλλά ηττήθηκαν από την Χαλκίδα με 71 - 63 στους 8 του σχολικού...