19 Απριλίου 2024
10.9 C

Κόπα Αφρικα: Πέρασε η Νιγηρία στους «8» με ανατροπή

Πρόκριση με ανατροπή για την Νιγηρία στο Κόπα Αφρικα 2019.

Ενα από τα ωραιότερα ματς του Κόπα Άφρικα που διεξάγεται στην Αίγυπτο, ανάμεσα σε δύο παραδοσιακές δυνάμεις του αφρικανικού ποδοσφαίρου, είχε φάσεις, είχε δύναμη, είχε πέντε γκολ με απανωτές ανατροπές και στο τέλος βρήκε τη Νιγηρία να νικά 3-2 το Καμερούν και να παίρνει την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σε αντίθεση με το πρώτο ματς της φάσης των «16» του Κόπα Άφρικα (το Μπενίν απέκλεισε το Μαρόκο), στο δεύτερο το φαβορί επικράτησε.

Το γκολ του Σαντιό Μανέ στο 15ο λεπτό στάθηκε αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στη Σενεγάλη με 1-0 επί της Ουγκάντα και να στείλει την ομάδα του Σισέ στην φάση των «8» του τουρνουά που διεξάγεται στην Αίγυπτο. Ο επιθετικός της Λίβερπουλ είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 61ο λεπτό να κάνει λιγότερο αγχωτική την πρόκριση της Σενεγάλης, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε απέκρουσε ο γκολκίπερ της Ουγκάντα, Ντένις Ονιάνγκο.

Με το… καλημέρα σημειώθηκε μεγάλη έκπληξη στους «16» του Κόπα Άφρικα. Το Μπενίν έκανε το «μπαμ» και «πέταξε έξω» το Μαρόκο στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) κι έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους προημιτελικούς της διοργάνωσης που διεξάγεται στην Αίγυπτο.