20 Απριλίου 2024
18.9 C

Κύπελλο Ε.Π.Σ.Κ. | Στους “8” η Αναγέννηση Περιβολίου μετά από δραματικό ματς με τον Όλυμπο

Η Αναγέννηση Περιβολίου είναι η ομάδα, η οποία συμπλήρωσε την οκτάδα των φετινών προημιτελικών του Κυπέλλου Κέρκυρας, καθώς -μετά από ένα δραματικό παιχνίδι το απόγευμα της Τετάρτης (28/11)- “σφράγισε” το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης αποκλείοντας στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι τον Όλυμπο.

Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες έχουν… απόσταση μιας ολόκληρης κατηγορίας, το ματς ήταν ντέρμπι από το 1ο μέχρι το 120ο λεπτό, κι αφού οι δύο αντίπαλοι δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους σε κανονική ροή παιχνιδιού, το έκαναν στη… ρουλέτα από την άσπρη βούλα.

Το 90λεπτο βρήκε Αναγέννηση Περιβολίου και Όλυμπο ισόπαλους με σκορ 2-2, με το σκορ αυτό να μην διαφοροποιείται ούτε μετά το έξτρα 30λεπτο της παράτασης.

Ο Όλυμπος ήταν αυτός που έδειχνε να κρατά την πρόκριση στα χέρια του πριν φτάσει το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά να παιχθεί στην διαδικασία των πέναλτι, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 και είχαν… αέρα δύο τερμάτων μέχρι και το 70ο λεπτό. Σ΄εκείνο το χρονικό σημείο η Αναγέννηση Περιβολίου μείωσε, για να φτάσει στην ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων επιστρέφοντας από ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο…

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα από το Περιβόλι έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος της επικράτησε με 7-6 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κέρκυρας.

Μετά το χθεσινό ματς, στα προημιτελικά προκρίθηκαν οι Κρόνος, Θιναλιακός, Αυγερινός και Μ. Αλέξανδρος από τον Βορρά και οι Α.Ε. Λευκίμμης, Αστέρας Πετριτή, Φαίακας Μαραθιά και Αναγέννηση Περιβολίου από το Νότο.

Ωδείο Κερκύρας: Ρεσιτάλ για φωνή και πιάνο

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 το Ωδείο Κέρκυρας, στα πλαίσια του εορτασμού των 130 χρόνων από την ίδρυσή του,...