24 Απριλίου 2024
14.9 C

Κύπελλο ΕΠΣΚ: Στον τελικό Θιναλιακός με Αστέρα Πετριτή

Οι δυο ομάδες που διεκδικούν τον τίτλο στην Α1 της ΕΠΣΚ, ο Θιναλιακός και ο Αστέρας Πετριτή, θα το κάνουν και για το κύπελλο, αφού προκρίθηκαν στον τελικό μετά τις νίκες τους επί του Κρόνου και της Αναγέννησης Περιβολίου αντίστοιχα. Αναλυτικά:

Θιναλιακός –Κρόνος 2-0
Ο Θιναλιακός για πρώτη φορά στην ιστορία του θα παίξει σε τελικό κυπέλλου της ΕΠΣΚ, αφού στον 2ο παιγνίδι του ημιτελικού κατάφερε να ανατρέψει το 1-0 εις βάρος του και με νίκη 2-0 απέκλεισε και τον Κρόνο.

Ο Θιναλιακός μπήκε δυνατά στο ματς στο 12΄με τον Κλ. Μπάρντι έκανε το 1-0, ενώ στο 15΄είχε δοκάρι ο Κρόνος με τον Μουζακίτη και στην επαναφορά της μπάλας ο Παπαστεργίου την έστειλε στα δίχτυα, ο διαιτητής Νικόπουλος έδειξε σέντρα, αλλά ο βοηθός Μιχαλάς σήκωσε τη σημαία υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον σκόρερ.

Στο 67΄ με τον Ερ. Μπάρντι έγινε το 2-0, ο σκόρερ από μακριά «κρέμασε» τον Βάρελη, και στο 90΄ ο Βιτουλαδίτης πάνω στη γραμμή έσωσε σέντρα σουτ του Μουζακίτη και κράτησε την πρόκριση για την ομάδα του.

Θιναλιακός (Π. Κορομπόκης): Αργυρός, Κροκίδης, Αρμένης, Ματσοβίλα, Πάκος, Αγόρας, Κούδας, Μπάρντι Ε., Κλ., Παπαρούνας, Κριεζής (έπαιξαν και οι Σόκαλης, Γραμμένος Π., Βιτουλαδίτης, Λυκόκας).

Κρόνος (Ι. Χονδρογιάννης): Βάρελης, Κωστακιώτης, Ανυφαντής, Ντερτιλής, Αχείμαστος, Χατζηδημητρίου, Κόλλινς, Κονισπολιάτης, Κατσιαμήτας, Παπαστεργίου, Μουζακίτης (έπαιξαν και οι Χαρτσιάς, Κάνεφ, Νταντίδης, Σπαχίου).

Αστέρας Πετριτή –Αναγέννηση Περιβολίου 3-0

Ο Αστέρας Πετριτή είχε κερδίσει 1-0 στο Περιβόλι και στην έδρα του κόντρα στην Αναγέννηση του έφτανε και η ισοπαλία, αλλά μπήκε αποφασισμένος να κερδίσει και να μην δώσει δικαιώματα στην αντίπαλό του. Έχοντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο μπόρεσε στο 24΄με τον Δ. Ίσερη να ανοίξει το σκορ και να ανοίξει το δρόμο για τον τελικό.

Η Αναγέννηση έδειξε ότι μετά το γκολ δεν είχε την ψυχολογία να αντιδράσει, με τον Αστέρα να είναι καλύτερος και στην επανάληψη με τέρματα των Δ. Στούπα στο 56΄ και αυτογκόλ του Γιαννόπουλου πέντε λεπτά αργότερα να γίνει το σκορ 3-0 και πανηγυρικά η ομάδα του Β. Ξάνθη να φτάσει στον τελικό.

Κέρκυρα: Βορειοδυτικοί κατά τόπους ισχυροί ριπαίοι άνεμοι θα επηρεάσουν το νησί τις επόμενες ώρες

Βορειοδυτικοί άνεμοι πνέουν αυτή την ώρα στην Κέρκυρα και με βάση τα τελευταία προγνωστικά στοιχεία οι ριπές των ανέμων...