26 Απριλίου 2024
12.9 C

Ο Κρόνος 3-1 τον ΟΦΑΜ, πήρε το Σούπερ Καπ

Στον αγώνα Αλληλεγγύης (Σούπερ Καπ) με τον οποίο άνοιξε η φετινή σεζόν ο πρωταθλητής Κέρκυρας 2018 Κρόνος νίκησε τον Κυπελλούχο ΟΦΑΜ με 3-1 και κατέκτησε το τρόπαιο. Ήταν ένας αγώνας τα έσοδα του οποίου πάνε σε φιλανθρωπικό σκοπό (ενίσχυση των πυρόπληκτων στο Μάτι-Αττικής) και η ανταπόκριση του κόσμου ήταν μεγάλη.

Ο Κρόνος έδειξε πιο έτοιμος στο α΄ μέρος ήταν πιο επιθετικός, καλύτερος του ΟΦΑΜ 9δεν απείλησε επιθετικά) και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου προηγήθηκε με 2-0. Ο Κατσιαμήτας στο 23΄με μακρινό συρτό σουτ έκανε το 1-0 και δέκα λεπτά αργότερα με εξαιρετικό πλάγιο ψαλίδι, ο Μουζακίτης κάνει το 2-0.

Στην επανάληψη ο ΟΦΑΜ προσπάθησε να βγει πιο μπροστά, μπόρεσε να μειώσει σε 2-1 στο 61΄ με τον Γωνιάδη, αλλά δυο λεπτά μετά ο Κατσιαμήτας  έκανε το 3-1 και εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Ως το τέλος δεν είχαμε τίποτε αξιόλογο.

Διαιτητές: Νικόπουλος, Μιχαλάς, Βραδής
ΟΦΑΜ (Καλούδης): Τόλα, Κονόμι, Πανταζής, Γραμμένος Χ., Τσορμπατζίδης, Κουρής Ε. (84′ Περδίκης), Χαρβαλιάς, Μυρίλας, Αμπατζίδης (65΄Κουλούρης Ν.), Ανδριώτης (80′ Σκολαρίκης), Γωνιάδης (90′ Μέριανος).
ΚΡΟΝΟΣ (Θεοδοσιάδης): Ζάχος, Κωστακιώτης, Ανυφαντής (70′ Γραικός) Πολυχρονάκης, Μεσημέρης, Αχείμαστος, Μουζακίτης, (60′ Χαρτσιάς), Χατζηδημητρίου, Σπαχίου (83′ Λάμπογλου) Κονισπολιάτης και Κατσιαμήτας (90′ Πουλημένος).

Ο πρώην διαιτητής της Σούπερ Λίγκα Νίκος Πουλημάς που αποσύρθηκε φέτος και είναι πρόεδρος πλέον της ΕΔ/ΕΠΣΚ, τιμήθηκε για την προσφορά του από την Ένωση, ενώ MVP του ματς αναδείχθηκε ο Κατσιαμήτας και πήρε το έπαθλο.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Αντίδραση με ρεκόρ από Κώστα Σλούκα και 1-1 στη σειρά των πλέι οφ πριν το Βελιγράδι

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του φετινή νίκη κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας μέσα στο ΟΑΚΑ με 95-79,...