29 Μαρτίου 2024
9.9 C

Πάει για τίτλο ο Κρόνος 3-0 τα Αεράτα

Η 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος είχε ανάμεικτα συναισθήματα για την Κέρκυρα, αφού ο μεν Κρόνος νίκησε στα Γρεβενά τα Αεράτα και βλέπει τίτλο, αντίθετα η ΑΕΛ έχασε εντός έδρας και το όνειρο της ανόδου σβήνει. Αναλυτικά:

Αεράτα – Κρόνος 0-3

Με εμφάνιση πρωταθλητή ο Κρόνος δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει στα Γρεβενά τα Αεράτα με 3-0 και βλέπει τίτλο. Μόλις τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος, αν πάρει ισοπαλία στην Πτολεμαΐδα από τον Μακεδονικό Φούφα και κερδίσει τα άλλα ματς θα είναι πρωταθλητής.

Ο Κρόνος προηγήθηκε μόλις στο 13΄ όταν ο Μουζακίτης έκανε τη σέντρα προς τον Κάνεφ που την αξιοποίησε για το 0-1. Στο 37΄ ο Μουζακίτης ήταν σκόρερ αυτή τη φορά κάνοντας το 0-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Ένα τέταρτο πριν τη λήξη του ματς ο Αποστολίδης ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 0-3 για τον Κρόνο που ήταν και τελικό.

ΑΕΛ – Θεσπρωτός 1-3

Το όνειρο της ανόδου μάλλον τελείωσε στη Λευκίμμη μετά την εντός έδρας ήττα της Βασίλισσας από τον Θεσπρωτό. Μια ήττα που την αφήνει πλέον πολύ πίσω και οι ελπίδες πλέον στρέφονται στη 2η θέση αλλά σε συνδυασμό αποτελεσμάτων, κάτι που δεν είναι εύκολο, αν και μαθηματικά όλα παίζονται.

Η ΑΕΛ μπήκε μουδιασμένα στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη μισή ώρα του ματς με 0-3, από κει και πέρα ήταν δύσκολα να γυρίσει το ματς απέναντι σε έναν ψυχωμένο και αποφασιστικό Θεσπρωτό.

Ο Θεσπρωτός άνοιξε το σκορ στο 17΄ με τον Πόζογλου και έξι λεπτά αργότερα ο Γώγος αξιοποίησε μπαλιά του Πόζογλου για το 0-2 παγώνοντας το γήπεδο. Ήλθε στο 31΄και το 0-3 από τον Πόζογλου και κάπου εκεί τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Ο Γαστεράτος στο 36΄ μείωσε για την ΑΕΛ δίνοντας ελπίδες  για ανασύνταξη.