Start Media TV | Ράδιο Κέρκυρα 100,1

29 Μαρτίου 2024
16.9 C
Corfu

Ποδόσφαιρο – Γ’ Εθνική | Νίκησε (1-0) τον πρωτοπόρο Μακεδονικό ο Κρόνος και ανέβηκε στη 2η θέση – Ήττα (1-0) για τη Λευκίμμη στην Παραμυθιά

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής ο Κρόνος κατάφερε να κερδίσει τον Μακεδονικό που ήταν στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αντίθετα η ΑΕΛ έμεινε πίσω αφού έχασε στην Παραμυθιά από το Σούλι με 1-0.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Αναλυτικά:

Κρόνος – Μακεδονικός Φούφα 1-0

Μεγάλη νίκη του Κρόνου στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στον πρωτοπόρο Μακεδονικό, τρεις ακόμη βαθμούς για την ομάδα των Αργυράδων που βρήκε πλέον τα πατήματά της.

Στο α΄ μέρος ο Κρόνος είχε υπεροχή και έχασε ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά το 0-0 έμεινε. Στην επανάληψη και μόλις στο 47΄ ο Κ. Χαρτσιάς κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 1-0 που ήταν και τελικό σκορ. Στη συνέχεια αν και βρέθηκε με 10 παίκτες από το 70΄ (αποβλήθηκε ο Σπαχίου με 2η κίτρινη)  ο Κρόνος κατάφερε να μην κινδυνέψει και στο τέλος να πάρει τη μεγάλη νίκη από τον Μακεδονικό Φούφα και να ανέβει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κρόνος: Ζάχος, Κωστάντης, Ανυφαντής, Γραικός, Πουλημένος, Χαρτσιάς, Αχείμαστος, Χατζηδημητρίου, Παπαστεργίου, Κοιλιάρας, Μουζακίτης.

Μακεδονικός Φούφα: Σταυρίδης, Σιδηρόπουλος, Δινοβίτσης, Τζουβάρας, Τακίδης, Πίντσης, Μόσχος, Τοπάλης, Χαϊτάς, Ματούλας, Μαυροματίδης.

Σούλι – ΑΕ Λευκίμμης 1-0

Ήττα που της στερεί τη δυνατότητα να έρθει μια ανάσα από την κορυφή και με παιγνίδια λιγότερα, υπέστη στην Παραμυθιά η Λευκίμμη από το Σούλι με 1-0. Ήταν ένα παιγνίδι που φάνηκε ότι θα κρινόταν στο γκολ με την ομάδα μας να έχει παράπονα από τη διαιτησία ειδικά για ένα γκολ που πέτυχε ο Τσόφλιος στο 70΄ και ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ένα γκολ που θα μπορούσε να δώσει το τρίποντο στην ΑΕΛ η οποία, αν είχε προηγηθεί, ήξερε πάρα πολύ καλά πώς θα κρατήσει το σκορ. Στο μέτριο ποιοτικά αυτό παιγνίδι η ΑΕΛ ήταν πιο ομάδα, στο α΄ μέρος δεν είχαμε ιδιαίτερες φάσεις από τις δυο ομάδες, ενώ στην επανάληψη, εκτός από το γκολ της ΑΕΛ, είχε και μια μεγάλη ευκαιρία στο 80΄ με τον Κιπτίου να προηγηθεί. Όμως τα πράγματα ήρθαν ανάποδα δυο λεπτά αργότερα όταν το Σούλι με κοντινό σουτ του Μπουκουβάλα άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΛ πίεσε ασφυκτικά ως το τέλος αλλά δεν κατάφερε τουλάχιστον να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Ήταν μια ήττα που ίσως μετρήσει στο τέλος του πρωταθλήματος.