29 Μαρτίου 2024
16.9 C

Στη Β΄ Εθνική ο Κρόνος 1-0 τον Τηλυκράτη

Την πιο χρυσή σελίδα στην ιστορία του έγραψε ο Κρόνος Αργυράδων ο οποίος νίκησε 1-0 τον Τηλυκράτη στο τελευταίο ματς του πρωταθλήματος και ανέβηκε στην Β΄ Εθνική. Ένα ματς μια κατηγορία για την κερκυραϊκή ομάδα η οποία με τη συμπαράσταση του κόσμου που κατέκλυσε το γήπεδο και δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα, έφτασε στην πολυπόθητη νίκη και στον τίτλο. Είναι μετά τον ΑΟ Κέρκυρα και τον ΑΟ Κασσιόπης η 3η κερκυραϊκή ομάδα που πετυχαίνει κάτι τέτοιο.

Στο α΄ μέρος η ΑΕΛ είχε την υπεροχή και δημιούργησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει, στο 22΄ με τον Κονισπολιάτη, αλλά ο Τέντζερης απέκρουσε, στο 31΄με τον Χαρτσιά που κόπηκε από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων και στο 43΄ όταν ο Χαρτσιάς έπιασε ένα έξοχο σουτ, αλλά πολύ καλή ήταν η αντίδραση του αντίπαλου γκολκίπερ με το 0-0 να παραμένει.

Στην επανάληψη ο Κρόνος μπήκε αποφασισμένος να φτάσει στη νίκη,  μπόρεσε σχετικά γρήγορα να σκοράρει όταν στο 56΄ ο Χατζηδημητρίου έκανε το 1-0 και το γήπεδο κυριολεκτικά πήρε φωτιά. Στο 78΄ ο ίδιος παίκτης  έκανε τη σέντρα ο Ντατίδης την κεφαλιά η μπάλα έξω και πέντε λεπτά αργότερα ο Χαρτσιάς ήθελε να εκμεταλλευτεί λάθος του Τέντζερη, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε.

Κρόνος (Ι. Καλούδης):  Ζάχος, Κωστακιώτης, Ανυφαντής, Γραικός, Αχείμαστος, Χατζηδημητρίου, Ντατίδης, Κονισπολιάτης (46΄ Κοιλιάρας λ.τ. 65΄Παπαστεργίου), Χαρτσιάς, Μουζακίτης, Κάνεφ,

Τηλυκράτης (Δ. Μαγκαφίνης): Τέντζερης, Πριονάς, Σ. Καταγής, Δημητρίου, Μπουρδούβαλης, Τόσκα, Τσελάι, Φράγκος, Γεωργούσης, Γ. Καταγής, Κολοβός.

Μ. Αλέξανδρος –ΑΕ Λευκίμμης 0-2

Η ΑΕΛ έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, χωρίς όμως να πετύχει το στόχο της ανόδου. Στην Καστοριά κόντρα στον Μ. Αλέξανδρο είχε πολύ καλή απόδοση και κατάφερε να προηγηθεί στο α΄ μέρος με τέρμα του Χρ. Γαστεράτου ενώ είχε και δυο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες να πετύχει δεύτερο τέρμα. Στην επανάληψη ήλθε στο δεύτερο γκολ για τη Βασίλισσα του Νότου από τον Κυπτίου στο 60΄και τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Το 2-0 δεν άλλαξε ως το τέλος η Λευκίμμη πήρε το τρίποντο και έμεινε με την πίκρα αφού οι δυο ήττες εντός έδρας τις τελευταίες πέντε αγωνιστικές με Θεπσρωτό και Αχέροντα της στέρησαν τον τίτλο.