Corfu

Στην Handball Premier ο Φαίακας 19-14 στο Κιλκίς

Έγραψε ιστορία για 1η φορά άνοδος στην κορυφαία κατηγορία.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Περίμενε σαράντα τρία χρόνια για να φτάσει στην ανώτερη κατηγορία της χώρας η ανδρική ομάδα του Φαίακα, όμως το βράδυ της Κυριακής των Βαΐων 21/4/2019 το όνειρο έγινε πραγματικότητα.

Ο Φαίακας πήγε στο Κιλκίς για το 2ο ματς της τελικής φάσης των μπαράζ, έκανε το 2-0 (είχε κερδίσει 23-2ι το πρώτο ματς)  και ήθελε μόνο μια νίκη για να ανέβη κατηγορία, διαφορετικά θα έπαιζε και 3ο ματς.

Όμως με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα, με τους παίκτες να βγάζουν ψυχή και να είναι μαχητές και αποφασισμένοι σε όλη τη διάρκεια του ματς, μπόρεσε να πάρει μια μεγάλη νίκη και παράλληλα να κερδίσει την άνοδο. Τεράστια επιτυχία για ένα σύλλογο που έχει δώσει δεκάδες αθλητές στις Εθνικές ομάδες και του άξιζε να παίξει στην κορυφαία κατηγορία της χώρας.

Ο ΓΑΣ Κιλκίς ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 8-7, αλλά η άμυνα του β΄ μέρους που ήταν για σεμινάριο (δεν δέχθηκε τέρμα για πάνω από δέκα λεπτά) πήρε τη νίκη στο τέλος, αφού έκανε το 14-13 υπέρ των γηπεδούχων 14-19 για την κερκυραϊκή ομάδα.