27 Απριλίου 2024
12.9 C
Corfu

Β΄ Εθνική: Η ΑΟΚ στα χαρτιά τη νίκη με Σπάρτη που κατέβηκε με 7 παίκτες

Ζήσαμε και αυτό στην Κέρκυρα σε αγώνα επαγγελματικών ομάδων. Ο ΑΟΚ Κέρκυρα είχε να αντιμετωπίσει την ΑΕ Σπάρτης στο ΕΑΚΚ αλλά το ματς δεν έγινε ποτέ. Αιτία ότι η ομάδα της Σπάρτης παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο με μόλις 7 ποδοσφαιριστές και βάση του κανονισμού δεν μπορούσε να ξεκινήσει το μας.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Αν πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, όλα ήταν έτοιμα στο ΕΑΚΚ, λίγοι φίλαθλοι έκοψαν εισιτήρια και μπήκαν στο γήπεδο, όπου οι ποδοσφαιριστές του ΑΟΚ 40 λεπτά πριν την καθιερωμένη έναρξη ξεκίνησαν να κάνουν το καθιερωμένο ζέσταμα.

Η αποστολή της Σπάρτης ολιγομελής με ένα μικρό van και 1-2 IX έφτασε στο γήπεδο και πήγε στα αποδυτήρια.

Όμως δεν είχαν τουλάχιστον εννέα ποδοσφαιριστές όπως απαιτεί ο κανονισμός για να ξεκινήσει ένα ματς, δεν βγήκαν ποτέ για ζέσταμα και ενημέρωσαν τον διαιτητή ότι λόγω «γαστρεντερίτιδας» κάποιοι ποδοσφαιριστές δεν είναι σε θέση να παίξουν.
Έφυγαν από το γήπεδο και όταν ρώτησα ποδοσφαιριστή της Σπάρτης γιατί φεύγουν, μου είπε ότι δεν γνωρίζει, είναι θέμα διοίκησης.

Στις 16:00 και ενώ ήταν η ώρα έναρξης του ματς, οι διαιτητές είναι υποχρεωμένοι να περιμένουν επιπλέον 20 λεπτά από την ώρα έναρξης, επέστρεψαν οι Σπαρτιάτες, ντύθηκαν με τα ρούχα αγώνα και μετά δέκα λεπτά μαζί με τους διαιτητές και την ενδεκάδα της Κέρκυρας βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ό διαιτητής βλέποντας μόλις 7 παίκτες από την πλευρά της Σπάρτης (ο κανονισμός λέει ότι για να ξεκίνησε πρέπει να είναι τουλάχιστον εννέα) δεν ξεκίνησε το ματς και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια. Με βάση τον κανονισμό ο αγώνας θα κατακυρωθεί στον ΑΟΚ Κέρκυρα με σκορ 3-0 και θα πάρει και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών), βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Νικολάου (Αθηνών)
Οι παίκτες της Κέρκυρας (οι 18 που ήταν στο φύλλο αγώνος και όσοι έμειναν έξω) χωρίστηκαν σε δυο ενδεκάδες και έπαιξαν μεταξύ τους για να μην χαθεί προπονητικά η μέρα, αφού ακολουθεί το ματς της επόμενης αγωνιστικής με τον Αιγινιακό.