28 Μαρτίου 2024
19.9 C

Champions League | Στον τελικό η Λίβερπουλ-Έχασε (4-2) στη Ρώμη, αλλά θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στη Ρεάλ

«Πλώρη» για το έκτο της τρόπαιο στο Champions League/Κύπελλο Πρωταθλητριών και πρώτο μετά από 13 χρόνια έβαλε η Λίβερπουλ.

Το 5-2 στο «Άνφιλντ» επί της Ρόμα αποδείχθηκε πάρα πολύ ισχυρό για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία ητήθηκε 2-4 στο «Ολίμπικο» από τους Ιταλούς, που άγγιξαν ένα ακόμη «θαύμα». Οι «κόκκινοι», όμως, δεν την… πάτησαν όπως η Μπαρτσελόνα κι έστω κι αν γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση «τσέκαραν» το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, στις 26 Μαΐου στο Κίεβο.

Οι «Ρωμαίοι» μπήκαν… φουριόζοι στο ματς, με στόχο να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο, οι «κόκκινοι» φρόντισαν πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου να τους «κόψουν τις διαθέσεις».

Με το 9ο του τέρμα στα 8 τελευταία ματς, ο Σάντιο Μανέ έβαλε μπροστά τους «κόκκινους» στο 9΄ και παρά την τυχερή ισοφάριση των γηπεδούχων στο 15΄ με το αυτογκόλ του Μίλνερ, στο 25΄ ο Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με το πρώτο του εκτός έδρας γκολ από τις 17 Μαΐου του 2015.

Στην επανάληψη ο Τζέκο με το 8ο του γκολ σε 12 αγώνες στη διοργάνωση έφερε το ματς στα ίσα στο 52΄,  για να έρθουν άλλα δύο γκολ για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά από τον Ναϊνγκολάν.

Ο Βέλγος με βολέ στο 86΄ έκανε το 3-2 και στις καθυστερήσεις με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Σέντρα δεν έγινε μετά το γκολ και οι Άγγλοι πανηγύρισαν μπροστά στους χιλιάδες οπαδούς τους που βρέθηκαν στην «αιώνια πόλη».