18 Απριλίου 2024
15.9 C

Copa America | Η Βραζιλία στο “θρόνο” της για πρώτη φορά μετά το 2007 – Νίκησε (3-1) το Περού στον τελικό (video + photos)

Η «οικοδέσποινα» Βραζιλία επικράτησε 3-1 του Περού στον τελικό και κατέκτησε για ένατη φορά στην ιστορία της το Copa America.

Ήταν η δεύτερη φορά που η «σελεσάο» νίκησε τους Περουβιανούς στην ίδια διοργάνωση, αφού στις 22 Ιουνίου, στο Σάο Πάολο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων, είχε επικρατήσει με 5-0 στην φάση των ομίλων.

Η ομάδα του Τίτε έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου για πρώτη φορά μετά το 2007 και μετά από δύο χαμένους τελικούς από την Χιλή (2015, 2016).

Από τη στιγμή που η Βραζιλία απέκλεισε την Αργεντινή στους ημιτελικούς, αυτομάτως είχε εξελιχθεί ως το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο. Αυτό το επιβεβαίωσε και στο θρυλικό «Μαρακανά» του Ρίο ντε Τζανέιρο, έστω κι αν δέχτηκε το πρώτο της γκολ στο τουρνουά από το πέναλτι του Γκερέρο, έστω κι αν στο τελευταίο 20λεπτο αγωνίστηκε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ζεσούς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα του Γκαρέκα, από την άλλη, επιβεβαίωσε ότι δικαίως έφτασε στον τελικό. Μπορεί να έχασε για πρώτη φορά σε καταληκτικό αγώνα, ωστόσο, απέδειξε ότι διαθέτει μια ομάδα που μπορεί να σταθεί με αξιώσεις απέναντι σε παραδοσιακά μεγαλύτερες δυνάμεις, όπως η Χιλή, την οποία νίκησε με χαρακτηριστική άνεση στον ημιτελικό (3-0). Απέτυχε να πάρει ξανά το τρόπαιο μετά από 44 χρόνια (1975), παρόλα αυτά επιστρέφει στη Λίμα με «ψηλά το κεφάλι» και τη δεύτερη θέση.

Ο Έβερτον στο 15′ από ασίστ του Ζεσούς «εκτέλεσε» τον Γκαγιέσε, ωστόσο, το Περού έφτασε στην ισοφάριση με το πέναλτι του Γκερέρο (χέρι του Τιάγκο Σίλβα) στο 44′. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, από καταπληκτική προσπάθεια του Αρτούρ, ο Ζεσούς με πλασέ «έγραψε» το 2-1 για την Βραζιλία.

Το ματς πήρε… φωτιά μετά το 70′ κι ενώ νωρίτερα η Βραζιλία είχε χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς. Ο Ζεσούς έπεσε άτσαλα πάνω στον Ζαπράνο, ο διαιτητής τον απέβαλλε και στα τελευταία 20 λεπτά το γήπεδο «έγειρε» προς την περιοχή του Άλισον. Η Βραζιλία άντεξε στην πίεση των Περουβιανών και όχι μόνο δεν δέχτηκε γκολ, αλλά με το πέναλτι του Ρισάρλισον στο 90′ (το κέρδισε ο Έβερτον) έφτασε στην ευρεία νίκη με 3-1.

Διαιτητής: Τόμπαρ Βάργκας

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Σάντρο, Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντάνι Άλβες, Κασεμίρο, Αρτούρ, Ζεσούς, Κουτίνιο (76′ Μιλιτάο), Έβερτον (90’+2 Άλαν), Φιρμίνο (75′ Ρισάρλισον).

ΠΕΡΟΥ (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Αντβίνκουλα, Ζαμπράνο, Αμπράμ, Τραούκο, Τάπια (82′ Γκονζάλες), Γιοτούν (78′ Ρουϊντίας), Καρίγιο (86′ Πόλο), Κουέβα, Φλόρες, Γκερέρο.