24 Απριλίου 2024
12.9 C

Europa League | Στον τελικό Ατλέτικο και Μαρσέιγ (videos)

Με την 5η σερί εντός έδρας νίκη της στα πέντε τελευταία ματς της διοργάνωσης η ομάδα του (τιμωρημένου) Ντιέγκο Σιμεόνε θα επιδιώξει να κατακτήσει το τρόπαιο για δεύτερη φορά μετά από 8 χρόνια (το είχε καταφέρει τη σεζόν 2009/2010 απέναντι στην Φούλαμ).

Στην παράταση την πρόκριση η Μαρσέιγ

H Μαρσέιγ επιστρέφει σε τελικό του Europa League μετά από 14 χρόνια και την ήττα της από την Βαλένθια. Ο συγκλονιστικός αγώνας επί αυστριακού εδάφους βρήκε νικήτρια την Σάλτσμπουργκ με 2-1 στην παράταση (το 90λεπτο τελείωσε με 2-0 υπέρ των γηπεδούχων), αλλά η ομάδα που πανηγύρισε ήταν αυτή του Ρούντι Γκαρσία, η οποία στις 16 Μαΐου επί γαλλικού εδάφους (Stade de Lyon) θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Με «όπλο» την έδρα της (συμπλήρωσε 39 ματς χωρίς ήττα) η Σάλτσμπουργκ κατάφερε να «ισοφαρίσει» το σκορ του πρώτου αγώνα στο «Βελοντρόμ» με το γκολ του Αμαντού Χαϊνταρα στο 53′ και το αυτογκόλ του Μπουνα Σαρ στο 65′.

Το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, όπου η έμπνευση του Γκαρσία να ρίξει στο ματς τον Ρολάντο στο 101′ αντί του Σανσόν αποδείχθηκε… προφητική. Στο 116′ από το κόρνερ του Παγέ ο Πορτογάλος αμυντικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τη Μαρσέιγ στον τελικό.

Κέρκυρα: Βορειοδυτικοί κατά τόπους ισχυροί ριπαίοι άνεμοι θα επηρεάσουν το νησί τις επόμενες ώρες

Βορειοδυτικοί άνεμοι πνέουν αυτή την ώρα στην Κέρκυρα και με βάση τα τελευταία προγνωστικά στοιχεία οι ριπές των ανέμων...