Start Media TV | Ράδιο Κέρκυρα 100,1

26 Απριλίου 2024
12.9 C
Corfu

Europa League | Θρίαμβος της Τσέλσι – “Σκόρπισε” (4-1) στον τελικό την Άρσεναλ (video)

Η Τσέλσι ήταν εντυπωσιακή στο Μπακού, διέλυσε με 4-1 την Αρσεναλ στον αγγλικό «εμφύλιο» και κατέκτησε το Europa League! Ο Αζάρ έγραψε θεαματικό φινάλε με τη φανέλα των Μπλε!

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Το Λονδίνο είναι… Μπλε! Η Τσέλσι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και ο Αζάρ ο μοναδικός πρωταγωνιστής. Ο Βέλγος στο τελευταίο του παιχνίδι με τα Μπλε πέτυχε δυο γκολ, έκανε ασίστ και αποχαιρετά την ομάδα της καρδιάς του με ευρωπαϊκή κούπα. Απίθανο δεύτερο μέρος της Τσέλσι, σκόρπισε με 4-1 την Αρσεναλ και η κούπα του Europa League θα βρεθεί στο Στάμφορντ Μπριτζ. Ετσι, έγινε η πρώτη ομάδα μετά τη Γιουνάιτεντ (2008) που πήρε την κούπα χωρίς ήττα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, μετρώντας 12 νίκες και τρεις ισοπαλίες. Ο Μαουρίτσιο Σάρι πήρε την παρθενική του κούπα, ενώ έγινε ο πρώτος Ιταλός μετά τον Αλμπέρτο Μαλεζάνι που κατέκτησε ευρωπαϊκό τρόπαιο! Ο 60χρονςο αφήνει πιθανότατα το Λονδίνο με δυνατό απολογισμό, έχοντας 39 νίκες στη χρονιά και μόνο ο Μουρίνιο στην πρώτη του παρουσία στον σύλλογο είχε περισσότερες (42).

Χωρίς… Βρετανό η Τσέλσι

Ο Καντέ ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού και ο Σάρι τον συμπεριέλαβε στα βασικά του πλάνα. Μάλιστα, η Τσέλσι παρουσιάστηκε στον τελικό του Europa League, χωρίς κανέναν Βρετανό στη σύνθεσή της. Εγινε έτσι η πρώτη ομάδα σε ευρωπαϊκό τελικό μετά την Ιντερ το 2010 που δεν είχε παίκτη στο βασικό σχήμα από τη χώρα της. Στον αντίποδα, ο Εμερι θέλησε με την παρουσία του Νάιλς στην ενδεκάδα να βάλει εκρηκτικότητα και τα κατάφερε. Οι Gunners μπήκαν δυνατά στο ματς, είχαν την ελαφρά υπεροχή και στο 9ο λεπτό είχαν την πρώτη τους φάση. Ο Νάιλς έκανε το γύρισμα, ο Κέπα δεν έδιωξε σωστά, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 17′ η Αρσεναλ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Λακαζέτ, αλλά το VAR δεν έδειξε καμία πρόθεση στον Κέπα. Η Αρσεναλ κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, ενώ όταν έβρισκε χώρους απειλούσε, όπως ο Τζάκα στο 28′ η σουτάρα του οποίου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι! Ο Παπασταθόπουλος ήταν εξαιρετικός όσο χρειάστηκε, έχοντας τρεις πολύ καλές επεμβάσεις. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 34′ της αναμέτρησης για να δούμε την πρώτη ευκαιρία της Τσέλσι. Ο Εμερσον βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσεχ έδιωξε εξαιρετικά. Το ίδιο έκανε και στο 40ο λεπτό, αυτή τη φορά στην προσπάθεια του Ζιρού.

Γκολ με το… καλημέρα η Τσέλσι!

Ο Σάρι φρόντισε να… ξυπνήσει τους Μπλε στο ημίχρονο και ο Ιταλός δεν μπορούσε να φανταστεί ιδανικότερο ξεκίνημα! Στο 49′ η Τσέλσι κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν από τη σέντρα του Εμερσον ο Ζιρού με εντυπωσιακή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Ηταν το 11ο γκολ του στη διοργάνωση κι έγινε ο μοναδικός Γάλλος που πετυχαίνει τόσα τέρματα σε μια ευρωπαϊκή σεζόν. Ο τρελός ρυθμός που απέκτησε ξαφνικά το ματς ευνόησε την ποιότητα των Μπλε, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν! Ο Εμερι το 2015 και το 2016 είδε τη Σεβίλλη να ανατρέπει την κατάσταση, αλλά τώρα ο Σάρι και οι παίκτες του είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Στο 60ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ των Μπλε, όταν ο Αζάρ με άψογη ασίστ έδωσε στον Πέδρο, ο οποίος σημείωσε το 2-0.

Καθίζηση για την Αρσεναλ!

Οι Μπλε ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές στο ματς, με την Αρσεναλ να έχει υποστεί καθίζηση. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το τρίτο γκολ. Ο Νάιλς έπεσε άτσαλα στον Ζιρού, ο Γάλλος κέρδισε το πέναλτι και ο Αζάρ με άψογη εκτέλεση πέτυχε το 3-0! Ο Εμερι πέρασε στο 66′ τον Ιβόμπι και προσωρινά χαμογέλασε, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Νιγηριανός με απίθανο σουτ μείωσε σε 3-1. Ωστόσο, η Τσέλσι ήταν αποφασισμένη να βάλει τέλος στα όνειρα των Gunners και στο 72′ ήρθε το τέταρτο χτύπημα. Λάθος του Ομπαμεγιάνγκ, άψογος συνδυασμός Ζιρού – Αζάρ και ο Βέλγος πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στον τελικό! Ετσι, έγινε ο πρώτος παίκτης για αγγλικό κλαμπ που πετυχαίνει δυο γκολ σε τελικό μετά τον Μαρκ Χιουζ (με τη Γιουνάιτεντ κόντρα στη Μπαρτσελόνα). Μονόλογος για τους Μπλε, ωστόσο ο Τσεχ με δυο μεγάλες επεμβάσεις σε σουτ των Αζάρ, Γουίλιαν εμπόδισε τον απόλυτο διασυρμό!

Τσέλσι: Κέπα, Νταβίντ Λουίζ, Κρίστενσεν, Αθπιλικουέτα, Έμερσον, Ζορζίνιο, Καντέ, Κόβασιτς (76′ Μπάρκλεϊ), Πέδρο (71′ Γουίλιαν), Αζάρ (89′ Τζαπακόστα), Ζιρού

Άρσεναλ: Τσεχ, Κοσιελνί, Παπασταθόπουλος, Μόνρεαλ (66′ Γκεντουζί), Μέιτλαντ-Νάιλς, Κολάσινατς, Τορέιρα (66′ Ιγουόμπι), Τζάκα, Εζίλ (78′ Γουίλοκ), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ

Τελευταία Νέα

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 95-79: Αντίδραση με ρεκόρ από Κώστα Σλούκα και 1-1 στη σειρά των πλέι οφ πριν το Βελιγράδι

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του φετινή νίκη κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας μέσα στο ΟΑΚΑ με 95-79,...