28 Μαρτίου 2024
17.9 C

O ΑΟΚ μεγάλη νίκη στην Κρήτη, 2-1 τον Εργοτέλη

Ένας αποφασιστικός ΑΟΚ Κέρκυρα πήγε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο Ηράκλειο με 2-1 επί του Εργοτέλη. Η ομάδα της Κέρκυρας ήταν από την αρχή καλύτερη του αντιπάλου στον αγωνιστικό χώρο (ήταν σε άθλια κατάσταση το γήπεδο στην Αλικαρνασσό) επέβαλε το ρυθμό της, αλλά δεν ήταν εύκολο να μπει στην περιοχή και να απειλήσει, έχοντας μικροευκαιρίες στο α΄ μέρος, ενώ δεν κινδύνεψε παρά σε μια φάση στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο επιθετικός ΑΟΚ Κέρκυρα μπόρεσε γρήγορα να προηγηθεί στο 51΄, με ωραία κεφαλιά του Λινάρδου που αξιοποίησε σέντρα του Κόντου από αριστερά. Όμως ένα κενό στην άμυνα οκτώ λεπτά  αργότερα έδωσε το δικαίωμα στον Έφορντ να μπει στην περιοχή και με συρτό σουτ να κάνει το 1-1, με τη μπάλα να βρίσκει αρχικά το δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη.

Η Κέρκυρα δεν πτοήθηκε, κυνήγησε ένα δεύτερο τέρμα και μετά από έξοχο συνδυασμό Λινάρδου, Κόντου, ο Λινάρδος και πάλι σκόραρε αυτή τη φορά με κοντινό πλασέ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα. Ο Δ. Σπανός φρόντισε στη συνέχεια να θωρακίσει την ομάδα μεσοαμυντικά, ενώ στην επίθεση χάθηκαν ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα που θα κλείδωνε το ματς. Μεγάλη νίκη για τον ΑΟΚ που σταθερά οδεύει προς την κορυφή.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας),  βοηθοί: Αϊναλής, Φραγιός (Μακεδονίας)

Εργοτέλης (Ν. Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Οικονόμου, Λαμπάκης (58′ Κούατενγκ), Μαζουλουξής (74′ Γιακούμπου), Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Κοζορώνης, Σταθόπουλος (46′ Μπουτσάκης), Ιατρούδης, Έφορντ.

Κέρκυρα (Δ. Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Κούρος, Ιωάννου, Σπίνουλας, Κρητικός, Ζορμπάς, Σιατραβάνης (70′ Βίλα), Λινάρδος (80′ Νίκιτς), Κόντος (88′ Βέρτζος), Τουράμ.

Ευκλείδης Τσακαλώτος: Η κα Καρυστιανού μου θυμίζει την Τζούλια Ρόμπερτς στην ταινία Έριν Μπρόκοβιτς

Κατά την αγόρευσή του στην Ολομέλεια ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Αριστεράς στην συζήτηση για την πρόταση δυσπιστίας κατά...