3 Μαΐου 2024
15.9 C

Πρεμιέρα με ήττα του ΑΟΚ 2-0 από Απόλλωνα Λάρισας

Δεν ήταν καλή η η πρεμιέρα στη Football League για τον ΑΟΚ Κέρκυρα, αφού έχασε στη Λάρισσα από τον Απόλλωνα με 2-0. Ο ΑΟΚ που βρέθηκε ενωρίς πίσω στο σκορ, αφού στο 17′ όταν ο Λουκάο, έκλεψε τη μπάλα από τον Ινάσιο και βρέθηκε απέναντι από τον Κουτζαβασίλη  και με πλασέ έκανε το 1-0.  Στην επανάληψη στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση του Απόλλωνα στο 53΄ σε φάουλ του Πολέτο στην περιοχή, ο Χατζής ανενόχλητος με κεφαλιά έκανε το 2-0 που ήταν και τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΑΟΚ που απείλησε λίγες φορές σε ένα ματς με πολλά φάουλ και πολλές καθυστερήσεις είχε εδαφική υπεροχή σε όλο το ματς, απείλησε στο 5΄με φάουλ του Κόντου, στο 56΄ σε σουτ του Μότα και στο 59΄με τον Κόντο, καθώς και στο 77΄με τον Τουράμ αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, μοιραία έχασε το ματς.

Διαιτητής: Τεβεκέλης. Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Τυριακίδης.

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροίζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Κοντοές, Σουλιώτης, Χατζής, Λούκας Ράμος, Τασιούλης (63′ Καμπέρης), Λουκάο, Μαρκολίνο (90+5′ Μπιμάι), Πολέτο (88′ Αγιώτης).

ΑΟΚ Κέρκυρα (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Αναστασίου, Σπίνουλας, Βέρτζος, Ιωάννου, Ινάσιο (46′ Ζορμπάς), Νίκιτς (60′ Βίλα), Κόντος, Σιατραβάνης, Μότα (60′ Κρητικός Στ.), Τουράμ.