28 Μαρτίου 2024
17.9 C

Formula 1: Περίπατος Φερστάπεν στην Ίμολα

Ο Μαξ Φερστάπεν επέστρεψε για τα καλά. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1 πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη. Μετά τη Σαουδική Αραβία, τερμάτισε πρώτος και στην πίστα της Ίμολα. Φτάνοντας τις 22 συνολικά καρό σημαίες στην καριέρα του.

Ο Ολλανδός ουσιαστικά είχε έναν άνετο αγώνα, σε ένα γκραν πρι που κύλησε ιδανικά γι’ αυτόν. Όσο και για την Red Bull, καθώς δεύτερος τερμάτισε ο Σέρχιος Πέρες. Η Αυστριακή ομάδα έκανε το 1-2, κατακτώντας σημαντικούς πόντους.

Τρίτος κατετάγη ο Λάντο Νόρις με McLaren. Εκτός βάθρο έμεινε ο πρωτοπόρος της κατάταξης, Σαρλ Λεκλέρκ. Ο οδηγός της Ferrari βρισκόταν στην 3η θέση, προσπάθησε να πιέσει τον Πέρες, αλλά στον 53ο γύρο έκανε λάθος κι έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου.

Αναγκάστηκε να μπει στα πιτ για να αλλάξει μπροστινή πτέρυγα μετά την πρόσκρουση στις μπαριέρες κι έτσι βγήκε στην 9η θέση, τερματίζοντας τελικά 6ος.

ΠΗΓΗ: OnSports

Ευκλείδης Τσακαλώτος: Η κα Καρυστιανού μου θυμίζει την Τζούλια Ρόμπερτς στην ταινία Έριν Μπρόκοβιτς

Κατά την αγόρευσή του στην Ολομέλεια ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Αριστεράς στην συζήτηση για την πρόταση δυσπιστίας κατά...