19 Απριλίου 2024
15.9 C

Η ΑΕΛ νίκη 2-1 επί του Απόλλωνα, ο Θιναλιακός 1-0 τον Φούφα

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής με νίκες για τις δυο κερκυραϊκές ομάδες, που έκαναν το καλύτερο δυνατόν «ποδαρικό».  Η ΑΕΛ κέρδισε στη Φωκίδα τον Απόλλωνα Ευπαλίου με 2-1, παρ΄ ότι δεν είναι 100% έτοιμη, ενώ βρέθηκε από το α΄ μέρος πίσω στο σκορ, από τέρμα του Ρουμπάτου στο 28΄. Όμως η φανέλα της ΑΕΛ είναι «βαριά» και με αντεπίθεση στην επανάληψη, κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να γυρίσει το ματς. Ο Κυπτίου στο 83΄ ισοφάρισε και ο Τσεβανέδης στο 87΄ έδωσε το πολύτιμο0 εκτός έδρας τρίποντο για την ΑΕΛ.

Από Την πλευρά του ο Θιναλιακός στην παρθενική του εμφάνιση στη Γ΄ Εθνική, πήρε πολύ μεγάλη νίκη, αφού υπέταξε τον Μακεδονικό Φούφα, μια ομάδα έμπειρη της κατηγορίας και η οποία πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια. Ένα γκολ που πέτυχε ο Μπέρντι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Αχαράβης.