29 Μαρτίου 2024
19.9 C
Corfu

Ήττα στις καθυστερήσεις ο ΑΟΚ 0-1 από την Ξάνθη

Η Κέρκυρα για τη 2η αγωνιστική του κυπέλλου στον 7ο όμιλο ήθελε νίκη κόντρα στην Ξάνθη για να πάρει την πρόκριση, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (93΄) κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη. Μια νίκη που ουσιαστικά τους δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση ενώ ο ΑΟΚ έχει ακόμη μια ευκαιρία να περάσει αν στις 5/12 στο τελευταίο ματς με τον ΟΦΗ αντίπαλο εδώ στο ΕΑΚΚ κερδίσει.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Η φάση που χαρακτήρισε το ματς και ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα για την Κέρκυρα έγινε στο 33΄ όταν μετά από διαγώνια μπαλιά από δεξιά, ο Αποστολίδης έφυγε μόνος του μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το πλασέ που έκανε απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς και δεν έγινε το 1-0 για τον ΑΟΚ. Ο διαιτητής Τσαμούρης έδειξε τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων και η λύτρωση για την Ξάνθη ήρθε στο 3ο από αυτά. Ο τερματοφύλακας της Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ πίσω από τη μεσαία γραμμή και ο Χόρχε Κασάδο, σκόραρε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1 που έκρινε το ματς, ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), Βοηθοί: Δημήτριος Σαμοΐλης (Αθηνών), Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας)

ΑΟΚ ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Κούρος, Ζορμπάς, Κρητικός, Βίλα, Λινάρδος (75′ ), Αποστολίδης (62′ Σιατραβάνης), Κρητικός (82′ Γεωργακόπουλος).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Αλμέιδα, Σιλά (52′ Κασάδο), Κίκε, Καμαρά, Μελιόπουλος, Οκάν Σουλεϊμάν (46′ Κοβάτσεβιτς), Γέντρισεκ (65′ Ραφαήλ Μελισσόπουλος), Κάστρο.

ΣΗΜ.: Ο ΑΟΚ για να προκριθεί πλέον θέλει νίκη επί του ΟΦΗ στο τελευταίο ματς που θα γίνει εδώ, με οποιοδήποτε σκορ. Σε αντίθετη περίπτωση μένει εκτός κυπέλλου.

Νίκη Βόλου – Ξάνθη

Να σημειώσουμε ότι οι δύο πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης, θα περάσουν στη επόμενη φάση (στους 16) της διοργάνωσης.

Τελευταία Νέα

Καραμανλής για Τέμπη: «Έχω πολιτική ευθύνη και γι’ αυτό και παραιτήθηκα αμέσως – Είμαι στη διάθεση των Αρχών για εξηγήσεις»

Μιλώντας στον ΣΚΑΪ μία μέρα μετά την καταψήφιση της πρότασης δυσπιστίας κατά της κυβέρνησης, ο Κώστας Καραμανλής ερωτηθείς για...