25 Απριλίου 2024
12.9 C

Κέρκυρα: Δίκαιη επικράτηση της φιλοξενούμενης ομάδας της Άρτας επί του γηπεδούχου Κερκυραϊκού

Δίκαιη επικράτηση της φιλοξενούμενης ομάδας της Άρτας επί του γηπεδούχου Κερκυραϊκού με τελικό 27-20, αφού σύμφωνα με τον προπονητή κο Πέρρο «… δεν καταφέραμε να βρούμε λύση με τα αντίπαλα πίβοτ- χρεωθήκαμε 7 πέναλτι από λάθος αμυντικές ενέργειες!-  και δεν τελειώναμε τα εύκολα γκολ με 8 άστοχα τελειώματα απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα!»

Ο Κερκυραϊκός παρατάχθηκε με όλους τους αθλητές του (έλλειψε ο Ασμάνογλου για προσωπικούς λόγους, ενώ ο Μπίζγκα προερχόμενος από τραυματισμό χρησιμοποιήθηκε συντηρητικά ) ενώ από τα πρώτα λεπτά ο νεαρός playmaker  Κούρκουλος  τέθηκε εκτός μάχης από έναν επιπόλαιο τραυματισμό και ήταν κοντά στο σκορ αφού στο ημίχρονο το σκορ ήταν 10-11 υπέρ της Άρτας. Όμως στο β ημίχρονο κυρίως η αναποτελεσματικότητα στην τελική ενέργεια των Κερκυραίων έφερε το σκορ στην διαφορά των 7 τερμάτων.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-5, 4-6, 9-8, 9-9 και 10-11 ( ημίχρονο). 10-13, 12-16, 16-20, 17-23, 19-26 και τελικό 20–27

Διαιτητές: Πατιός (Κοζάνης)-Αγγελίδης (Γιανιτσών).

Δίλεπτες: 2/7, Πέναλτυ: 1/1 και 6/7.

ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ : Τσιλιμπάρης, Κουρτέσης 5, Κούρκουλος , Μεσημέρης, Σκορδίλης 1, Π.Γκιόκας  Μπιζγκα 1, Γκιόκας Γ,  Νικομάνης Στ, Αλεξίου, Καλούδης 1, Περούλης 2, Κοντογουλίδης 3 Μπάμπουρας 5, Ντούκο 2, Σιδέρης.

ΑΡΤΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ : Γείτονας 1, Μακρής Κ 2, Παπανδρέου Στ 7, Παπανδρέου Π 2, Δελικούρας 4, Μπανιάς, Κατόπης, Ρίζος 4, Βουρλόκας 2, Μπισκανάκης 5 Μακρής Δ

Στην επόμενη φάση ο Κερκυραϊκός αντιμετωπίζει την Δράμα, τον Μακεδώνα Θεσσαλονίκης και την Καστοριά .

Α2 εθνική γυναικών

Ζαφειράκης Νάουσας- Κερκυραϊκός 22-31

Με σαφή αγωνιστική υπεροχή η Κερκυραϊκή ομάδα φιλοξενήθηκε από τον Ζαφειράκη Νάουσας και του επιβλήθηκε με τελικό σκορ 22-31.  Ο Προπονητής του ΚΓΣ χρησιμοποίησε όλες τις αθλήτριες, δίνοντας αρκετό χρόνο στις νεαρές ταλαντούχες που στελεχώνουν την  ομάδα, δίνοντας σαφές δείγμα  της προσήλωσης στο αύριο, στο μέλλον,  που ήδη χτίζεται από τώρα.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-6, 5-9, 8-13, 9-14 και 11-15 ημίχρονο, 13-17, 14-20, 15-23, 15-25, 17-29 και τελικό 22-31.

Διαιτητές Μαυρίδης, Νικολαΐδης  από Βέροια

Πέναλτι 4/4, 4/4 … ποινές 2/2

Στην  β φάση του πρωταθλήματος ο Κερκυραϊκός θα αγωνιστεί με Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης, Ζαφειράκη Νάουσας και Βορέας Αλεξανδρούπολης.

Παρόν θα δώσει ο Κερκυραϊκός με ομάδες του την Κυριακή στην Ηγουμενίτσα όπου διεξάγεται το σαββατοκύριακο το final 4  του κυπέλλου γυναικών Ελλάδας (ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Νέα Ιωνία και Αναγέννηση Άρτας) . Στις 5 μμ την  Κυριακή θα παρακολουθήσουν τον τελικό, αφού το πρωινό θα συμμετέχουν σε τουρνουά ακαδημιών.

Συμμετοχική επιτυχία στην ημερίδα για τη σχολική βία της Ένωσης Γονέων – Κηδεμόνων Β. Κέρκυρας

Ημερίδα με θέμα Η Σχολική βία-πρόληψη και αντιμετώπιση ήταν το θέμα ημερίδας που διοργάνωσε η Ένωση Συλλόγων Γονέων και...