18.9 C

Κέρκυρα: Πρόκριση σε γυναίκες και άνδρες για το τμήμα Handball του Κερκυραϊκού

Μεγάλες επιτυχίες σημείωσαν τα τμήματα ανδρών και γυναικών τους τμήματος HANDBALL του Κερκυραϊκού και κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.

Διαβάστε την σχετική ανακοίνωση:

Μεγάλη επιτυχία της Γυναικείας ομάδας χάντμπολ του  Κερκυραϊκού ΓΣ. Με την νίκη της επι της αξιόμαχης ομάδας της Καστοριάς με τελικό σκορ 27-25, τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Φάση στην οποία θα συμμετάσχουν σε διπλούς αγώνες , έδρα με έδρα κατόπιν κλήρωσης .., με δυο ομάδες Δυτ Μακεδονίας (απ ότι διαφαίνεται ο Φίλιππος Βέροιας και ο Αμύντας Αμυνταίου) και δυο από Θεσσαλονίκη και Αν Μακεδονία Θράκη (ήδη φάνηκαν οι Απόλλων Σταυρούπολης και Ορφέας Σουρωτής).

Η Κερκυραϊκή ομάδα ξεκίνησε τον αγώνα με συγκρατημένες επιλογές , σε αντίθεση με την Καστοριά που μπήκε πολύ δυνατά στο παιγνίδι. Με την πάροδο του πρώτου αναγνωριστικού δεκάλεπτου οη γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα και δεν τόχασε ποτέ. Σημαντική η βοήθεια που πήρε από τον «πάγκο» που δείχνει ότι υπάρχει μέλλον ελπιδοφόρο.

Τα πεντάλεπτα 2-1, 4-3, 6-5, 7-6, 10-8 και ημίχρονο 13-9. 15-12, 18-15, 21-17,23-19, 24-21 και τελικό 27-25. Οι δίλεπτες ποινές 3/1 και τα πέναλτι 2/2 και 3/5

Κερκυραϊκός ΓΣ (Φάμπατς- Πέρρος) Πλασκασοβίτη Δ, Μάμαλου Ε 2,  Κουρκούλου Χ 8, Καρβούνη Ζ, Μπίμα Γ 2, Σκουρτάϊ Α 9, Κουρκούλου Μ 1 , Κοντούλη Α,Γαρναβου Ε 1, Βάπτισμα Ιριδα 2,  Μάστορα Αικ 2,  Δεν αγωνίστηκαν για διάφορους λόγους η Σκορδίλη Θ, Μπατσούλη Ι, Κούφαλη Α και Κομιανού Ε που στην β φάση θα είναι διαθέσιμες  να βοηθήσουν την όλη προσπάθεια.

ΑΟΑ Καστοριάς ( Τάρες Ηλίας) Παπαντωνίου Ε, Γιούπα Β 1 , Τζιφονώτα Ε 1, Λάτσου Μ 1, Γουρζάνη Α,  Μπαλιακα  Α , Τολιοπούλου Χ 2, , Σιάντζη Ε 5, , Παπουτσίδου Β 8, Χαντζή Ε, Χαντζή Α ,  Καπαγερίδου Ε 2 και Γουρζάνη Α

Διαιτητές  Μαυρίδης Π (Βέροια) – Τομίδης Ι  (Γιαννιτσά)

Πρωτάθλημα  Β εθνικής Ανδρών Χάντμπολ Βόρειος  όμιλος

Κερκυραϊκός ΓΣ- ΑOA Καστοριάς –  23-18

Σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον ( Κερκυραϊκός και η Καστοριά) αφού έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος , ο Κερκυραϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στους φιλοξενούμενους που παρατάχτηκαν με 7 αθλητές , ενώ στο 10 λεπτό έμεινε με 6 λόγω τραυματισμού.

Ο Πάνος Γιανναράς είχε την ευχέρεια να δώσει συμμετοχή σε όλους τους αθλητές του, που για λόγους fairpaly  είχε σε όλο τον αγώνα πάντα τους δυο μικρούς της σύνθεσης , τον Κούρκουλο Κ και τον Παραμυθιώτη Δ, δεν κυνηγησε το σκορ για να αποκτήσει πλεονέκτημα  στην ισοβαθμία με Καστοριά ,  ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Μπούας Ι και Μπάμπουρας Θ, δυο βασικά στελέχη της ομάδας.

Τα πεντάλεπτα 0-0, 1-2, 5-3, 7-6, 11-8, 15-10 ημίχρονο και 17-10, 19-12, 19-13,19-14,21-15  και τελικό 23-18.

Τα πέναλτι  0/0 κ 1/2. Οι δίλεπτες ποινές  3/1

Κερκυραϊκός ΓΣ (Γιανναράς Π- Πέρρος )  Κούρκουλος Κ 3, Κουρτέσης Θ 6, Ασμάνογλου Χ , Σιδέρης Κ 1, Δραγομάνοβιτς Χ 4,  Μπόχτης Δ, Σκορδίλης Π 4, Κατσικώστας Π, Ντούκο Λαέρτης 2, Ξενίδης Γ,  Καλούδης Κ 1, Μεσημέρης Σ, Τριβυζάς Ν, Putro J, Παραμυθιώτης Δ 2.

ΑΟΑ Καστοριάς (Τάρες Η) Π, Τζιφονώτας Γ 2, Μελλίδης Λ, Μπαντής Ι,  Παναγιωτίδης Κ 5, Κρανάς Ν 8, Κωνσταντινίδης Δ  , Ριζόπουλος Α 3

Κέρκυρα: Πληρότητες που άγγιζαν το 100% στις πτήσεις από και προς Αθήνα Μάρτιο και Απρίλιο – Γεμάτα τα αεροσκάφη για το Πάσχα

Αλματώδεις αύξηση στις πληρότητες των αεροσκαφών έχουν παρατηρηθεί στις πτήσεις εσωτερικού από και προς την Αθήνα για τους μήνες...