28 Μαρτίου 2024
18.9 C

Μαρία Σάκκαρη – Ανελίνα Καλίνινα 2-1: Ψυχωμένη πρόκριση στους «16» του Indian Wells

Παρότι βρέθηκε να “κυνηγάει” και στα τρία σετ, η Σάκκαρη (Νο7 στον κόσμο) έκανε μία… ψυχωμένη ανατροπή κόντρα στο Νο29 της παγκόσμιας κατάταξης και έφθασε στη νίκη που της χάρισε το “εισιτήριο” για τους “16” της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο σετ του αγώνα, η Καλίνινα έκανε νωρίς το πρώτο μπρέικ, αλλά κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους το σερβίς της και με σκορ 6-3, πήρε το προβάδισμα από την Σάκκαρη, με 1-0 στην αναμέτρηση.

Η Ουκρανή τενίστρια κατάφερε να “σπάσει” ξανά πρώτη το σερβίς της αντιπάλου της στο δεύτερο σετ, αλλά η Σάκκαρη “απάντησε” με τρομερή ανατροπή και τρία δικά της μπρέικ, που διαμόρφωσαν το 6-2 υπέρ της, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τρίτο σετ, όπου η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια δέχθηκε και πάλι πρώτη μπρέικ, αλλά το “έσβησε” αμέσως μετά και βρήκε ένα δεύτερο στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, καθώς με μπρέικ “έγραψε” το 6-4, που της χάρισε τη νίκη με 2-1. Η Σάκκαρη Πέρασε έτσι στον 4ο γύρο του Indian Wells, όπου και θα αντιμετωπίσει την Καρολίνα Πλίσκοβα, Νο17 του κόσμου.

Maria Sakkari vs. Anhelina Kalinina | 2023 Indian Wells Round 3 | WTA Match Highlights

ΠΗΓΗ: newsit.gr

Ευκλείδης Τσακαλώτος: Η κα Καρυστιανού μου θυμίζει την Τζούλια Ρόμπερτς στην ταινία Έριν Μπρόκοβιτς

Κατά την αγόρευσή του στην Ολομέλεια ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Αριστεράς στην συζήτηση για την πρόταση δυσπιστίας κατά...