24 Απριλίου 2024
12.9 C

Μπάσκετ: Κατώτερη των προσδοκιών η Σχερία, έχασε την άνοδο

Κατώτερη των προσδοκιών η ομάδα της Σχερίας και σαφώς επηρεασμένη από την τρίμηνη διακοπή, στον αγώνα μπαράζ για την ανάδειξη πρωταθλήτριας και ανόδου στην Α2, που έγινε στην Πρέβεζα, έχασε 31-51 από τους Αργοναύτες Αγρινίου.

Η κερκυραϊκή ομάδα υστέρησε απελπιστικά  στο επιθετικό κομμάτι και βάζοντας μόλις 31 πόντους σε όλο το ματς δεν μπόρεσε επί της ουσίας να διεκδικήσει τη νίκη..Αυτή ήταν και η βασικότερη αιτία της ήττας και της χαμένης ευκαιρίας να επιστρέψει σε μια κατηγορία που παλιότερα πρωταγωνιστούσε.

Όλα ξεκίνησαν στραβά και η ομάδα βρέθηκε στο δεκάλεπτο με 14 πόντους πίσω στο σκορ. Από κει πέρα έπρεπε να το κυνηγήσει, βελτίωσε την άμυνά της, δέχθηκε μόλις 6 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, μάζεψε τη διαφορά στους εννέα, αλλά ως εκεί.

Στην επανάληψη  χωρίς ψυχολογία, δεν μπόρεσε να μπει στο ματς, να διεκδικήσει κάτι, πέτυχε μόλις 4 πόντους στο 3ο και 8 στο 4ο δεκάλεπτο και φυσικά έχασε εύκολα το ματς.

Διαιτητές:Διαμαντής Θ.- Αναγνωστόπουλος

Δεκάλεπτα: 7-21, 12-6 (19-27 ημίχρονο), 4-9, 8-15 (31-51 τελικό)

Σχερία (Παπαϊωάννου): Βάλκη 2, Γκίνη, Χούτα 4, Γυμνοπούλου 1, Φαγογένη 2, Νερατζάκη 4, Σκαρτσίλη, Καζιάνη 2, Καλτσά, Παναγιωτίδου 8, Βοντετσιάνου 2, Ντίνη 6.

Αργοναύτες (Ζαρκάδας – Παπαθανασόπουλος): Λέρη 4, Δασκάλου Μ., Βασιλείου 2, Καραγιάννη Χ., Στεργίου 10(2), Δασκάλου Ε. 3, Τίτου 18(1), Καραγιάννη Α., Καραγιάννη Μ. 14, Μολώνη.

ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Κέρκυρα: Βορειοδυτικοί κατά τόπους ισχυροί ριπαίοι άνεμοι θα επηρεάσουν το νησί τις επόμενες ώρες

Βορειοδυτικοί άνεμοι πνέουν αυτή την ώρα στην Κέρκυρα και με βάση τα τελευταία προγνωστικά στοιχεία οι ριπές των ανέμων...