20 Απριλίου 2024
18.9 C

Ο Φαίακας 27-27 στη Δράμα με τον ΓΣ

O Φαίακας στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, έπαιξε στη Δράμα με αντίπαλο τον τοπικό Γ.Σ. και ήρθε ισόπαλος 27-27. Κάποιος θα θεωρούσε θετικό το αποτέλεσμα, αλλά όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, η εκτίμησή μας είναι ότι η κερκυραϊκή ομάδα «χάρισε» τον βαθμό στην αντίπαλό της.

Η ομάδα του Φαίακα ήταν μπροστά στο σκορ από το 15΄ ως το τέλος, 13-14 στο ημίχρονο, στο γ΄ δεκάλεπτο προηγήθηκε και με 5 γκολ 15-20 ενώ στο δ΄ ξανά ήταν μπροστά στο σκορ και μάλιστα στο 48΄ η διαφορά ήταν ίδια 17-22 αλλά κάποια λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν το βαθμό, παρότι βρέθηκαν να χάνουν ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με 24-27. Δυο φορές στο τέλος η ομάδα μας δέχτηκε δίλεπτη αποβολή για λάθος αλλαγή παίκτη και αυτό στοίχισε.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-7, 8-9, 12-14, 13-14 (ημχ.), 14-18, 16-20, 18-22, 20-23, 23-24, 27-27

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 58’ Κοβογλανίδης (τρεις δίλεπτες), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 1/2-4/5

ΓΣ Δράμας (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Λ. Παπάζογλου, Καφαντάρης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 3, Θ. Παπάζογλου 2, Παγωνίδης, Τουνγκελίδης 6, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 6, Αντάμοβιτς 1, Φραγκούλης, Θωμίδης 3, Σινά, Κουρτίδης 1.

Φαίακας (Ριγανάς): Τσιλιμπάρης, Τζούκας, Δούγιας 3, Σουλάνης, Δέσπος 1, Κουλούρης, Μάτοβιτς 3, Κόντης 2, Τσαμουρίδης 9, Χερουβείμ 6, Δελλής, Χάλαρης 1, Γιαννακόπουλος 1, Κορακιανίτης 1, Καραγκιοζίδης.