24 Απριλίου 2024
12.9 C

Πλατανιάς – Κέρκυρα 4-0

Ο Πλατανιάς έδειξε σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη που χρειαζόταν και ελπίζει πια να έχει αφήσει πίσω το προηγούμενο 20ήμερο όπου έδειξε να διέρχεται από αγωνιστική “κοιλιά”. Βασικά, χρειαζόταν να ανοίξει την άμυνα της Κέρκυρας, μιας και όταν αυτό συνέβη, ειδικότερα στο σημείο που αυτό επιτεύχθηκε, από εκείνο το σημείο και μετά, στο β’ ημίχρονο, με δύο γρήγορα γκολ, το σκορ “κλείδωσε”.

Ο Μιγκέλ σημείωσε δύο από τα γκολ του Πλατανιά, μιας και εκτός από το 1-0 στο τέλος του ημιχρόνου, σημείωσε και το 3-0 στο 60’ με κοντινό πλασέ, έχοντας προηγηθεί το σουτ του Λουκίνα. Ο δε Λουκίνας έδειξε επίσης σε μια καλή κατάσταση, αφού ήταν γενικά “μέσα” σε πολλές φάσεις για την ομάδα του, ενώ ήταν και ο σκόρερ του δεύτερου γκολ στο 49’ με δυνατό συρτό σουτ μετά την ασίστ του Ποζατζίδη. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 90’ από το δυνατό μακρινό σουτ του Κωστίκου.

Ακόμη, ο Πλατανιάς είχε και δοκάρι στο 46’, ακριβώς με την έναρξη του β’ ημιχρόνου από την κεφαλιά του Λεϊρία, μετά τη σέντρα του Ποζατζίδη ο οποίος αποδείχτηκε ο πιο απειλητικός παίκτης για την Κέρκυρα με τις επιθετικές του πρωτοβουλίες.

Η Κέρκυρα από την άλλη, φανερά επηρεασμένη από τα πολλά προβλήματά της είχε ένα αξιοπρεπές α’ ημίχρονο, ωστόσο οδηγήθηκε σε κατάρρευση στην επανάληψη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1’ Σέντρα από Παπουτσογιαννόπουλο η κεφάλια του Μιγκέλ περνά άουτ.
9’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βουκελάτο, πέφτει στη δεξιά του γωνία ο Γκοτ και αποκρούει.
12’ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Λεϊρία που ελίσσεται και σουτάρει στην αγκαλιά του Βουτσελά.
32’ Σουτ μετά από ώρα για τον Πλατανιά από τον Ποζατζίδη άουτ.
45+ (1-0) Ο Ποζατζίδης εκτελεί κόρνερ και ο Μιγκέλ με κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στον Πλατανιά.
46’ Σέντρα του Ποζατζίδη κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι από τον Λεϊρία
48’ Σουτ από τον Λεϊρία η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
49’ (2-0) Από την ασίστ του Ποζατζίδη ο Λουκίνας με δυνατό συρτό σουτ διπλασιάζει τα γκολ για τον Πλατανιά.
55’ Σέντρα του Ρεβυθόπουλου, από κοντά ο Λουκίνας δεν μπορεί να νικήσει τον Βουτσελά με κεφαλιά.
60’ (3-0) Σουτ από τον Λουκίνα αποκρούει ο Βουτσελάς η μπάλα φτάνει στον Μιγκέλ που σκοράρει από κοντά.
62’ Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Βασιλούδη, η μπάλα περνά άουτ.
77’ Σέντρα του Ντο Νασιμέντο η δυνατή κεφάλια του Λεπενιώτη περνά άουτ.
82’ Ο Ουές κάνει τη σέντρα και ο Μιγέκλ τη στέλνει άουτ.
90 (4-0) Ασύλληπτο γκολ από το δυνατό μακρινό σουτ του Κωστίκου, με τη μπάλα να καταλήγει στο “Γ” της εστίας της Κέρκυρας.

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών). Βοηθοί: Δασκαλάκης-Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου). 4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Βασιλούδης (10’), Λεϊρία (40’), Αμαραντίδης (41’), Ποζατζιπδης (63’), Παναγιωτίδης (66’),

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος (83’ Νίλι), Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ουές, Μποσέτι (70’ Σμυρλάκης), Πουρζιτίδης, Λεϊρία, Παπουτσογιαννόπουλος (84’ Κωστίκος), Μιγκέλ, Λουκίνας

Κέρκυρα (Ρομπέρτο Μπολάνο): Βουτσελάς, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Μαρκελιάν (64’ Ντο Νασιμέντο), Βασιλούδης (82’ Ντε Νικολό), Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Λεπενιώτης, Αμαραντίδης, Τσιμπούκας, Βουκελάτος (55’ Νικολούδης)

Πηγή: athlitiko.gr