28 Μαρτίου 2024
18.9 C

Ποδόσφαιρο – Προκριματικά Euro 2020 | Διασυρμός (3-0) της Ελλάδας από την Ιταλία στο ΟΑΚΑ (video + photos)

Η Εθνική μας ομάδας δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στην Ιταλία, γνωρίζοντας εύκολα την πρώτη της ήττα στον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020. Οι «ατζούρι» πέρασαν από το ΟΑΚΑ με το άνετο 3-0 και έκαναν το 3Χ3, τοποθετώντας γερά θεμέλια για την πρόκριση στην τελική φάση. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τέρματα των Μπαρέλα (23′), Ινσίνιε (30′) και Μπονούτσι (33′).

Ελλάδα - Ιταλία (0-3) Highlights | UEFA Euro Qualifiers 2020 - 8/6/2019 | COSMOTE SPORT

Οι «ατζούρι» είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, απέναντι σε μία Εθνική που παρατάχθηκε με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και χωρίς κλασικό φορ, αφού προτιμήθηκαν από τον Άγγελο Αναστασιάδη δύο γρήγοροι εξτρέμ (Μασούρας και Κολοβός). Στην πρώτη αξιόλογη φάση της, στο 23′, η Ιταλία άνοιξε το σκορ, μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Μπελότι, που έδωσε την ευκαιρία στον Μπαρέλα να νικήσει τον Μπάρκα.

Μετά το γκολ, η ελληνική ομάδα παρουσίασε σημάδια… αποσύνθεσης, και οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Στο 30′, ο Ινσίνιε έφυγε στην αντεπίθεση, εκμεταλλεύθηκε τον κακό υπολογισμό του Σάμαρη και μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή, όπου με ωραίο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα (33′), από σέντρα του Έμερσον, ο προωθημένος Μπονούτσι με κεφαλιά «έγραψε» το 0-3 και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Στο φινάλε του ημιχρόνου, μάλιστα, ο Μπάρκας γλίτωσε την Εθνική και από τέταρτο γκολ, νικώντας σε διαδοχικά τετ-α-τετ τους Μπαρέλα και Ινσίνιε.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, ο Αναστασιάδης έκανε δύο αλλαγές, με τους Σιώπη και Μαυρία να παίρνουν τις θέσεις των Κουρμπέλη και Κολοβού, αλλά ήταν φανερό ότι το μόνο που μπορούσε πλέον να επιδιώξει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο περιορισμός της ζημιάς. Η Εθνική θα μπορούσε να μειώσει στο 69′, όμως ο Σιρίγκου έδιωξε με υπερένταση το μακρινό σουτ του Φορτούνη, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του νεοεισελθόντος Ντε Σίλιο πέρασε μόλις άουτ. Η «σκουάντρα ατζούρα» συνέχισε να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στα ελληνικά καρέ και πλησίασε σε αρκετές περιπτώσεις στο τελευταίο 15λεπτο σε ένα τέταρτο γκολ, όμως ο Μπάρκας σταμάτησε στο 75′ τον Ισνίνιε (σε τετ-α-τετ), στο 86′ το δυνατό σουτ του Φλορέντσι και στο 88′ ξανά τον Ινσίνιε.

Διαιτητής: Τέιλορ (Αγγλία)

Κίτρινες: Μασούρας, Σάμαρης – Βεράτι

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Μπάρκας, Μανωλάς, Σιόβας, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Ζέκα, Κουρμπέλης (46′ Σιώπης), Σάμαρης (77′ Μπακασέτας), Φορτούνης, Μασούρας, Κολοβός (46′ Μαυρίας)

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Σιρίγκου, Κιελίνι, Μπονούτσι, Έμερσον (68′ Ντε Σίλιο), Φλορέντσι, Βεράτι (81′ Πελεγκρίνι), Ζορζίνιο, Μπαρέλα, Μπελότι (84′ Μπερναρντέσκι), Ινσίνιε, Κιέζα

πηγή:  ΑΠΕ / ΜΠΕ

Ευκλείδης Τσακαλώτος: Η κα Καρυστιανού μου θυμίζει την Τζούλια Ρόμπερτς στην ταινία Έριν Μπρόκοβιτς

Κατά την αγόρευσή του στην Ολομέλεια ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Αριστεράς στην συζήτηση για την πρόταση δυσπιστίας κατά...