19 Απριλίου 2024
15.9 C

Ποδόσφαιρο – Super League | Πήρε “Χ” ο ΑΟΚΚ στην Ξάνθη (1-1) αλλά… δεν χάρηκε

Πριν το ματς, ο βαθμός στην έδρα της Ξάνθης θα ήταν θετικό αποτέλεσμα για την Κέρκυρα. Οι «Φαίακες» όμως κρατούσαν μέχρι τις καθυστερήσεις τη νίκη (οφσάιντ στο ξεκίνημα το γκολ που σημείωσαν), για να ισοφαρίσει τελικά (1-1) ο Κάστρο για τους «Ακρίτες»!

Κακά τα ψέμματα, αν έλεγαν στην Κέρκυρα πριν το ματς της Ξάνθης ότι θα έπαιρνε τον βαθμό, λογικά θα έμενε ικανοποιημένη. Αλλωστε πρόκειται για μία πόλη που δεν έχει κερδίσει ποτέ στην ιστορία της. Ομως οι Φαίακες έφτασαν μία ανάσα από νίκη-χρυσάφι. Μέχρι και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων «κρατούσε» το πολύτιμο 1-0, αλλά τότε οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και πήραν τον βαθμό.

Η Ξάνθη ξεκίνησε με τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα γκολπόστ, τους Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Μελιόπουλο, Κασάδο στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μεχία, Ντε Λούκας στον άξονα, τους Κίκε, Μπρίτο στα άκρα και τον Ντουρίτσκοβιτς «οργανωτή» πίσω από τον  Γέντρισεκ

Η Κέρκυρα είχε επίσης διάταξη 4-2-3-1. Ο Γιαννακόπουλος ήταν στο τέρμα, οι Σπίνουλας, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά,  τους Σιόντη, Μπαλάφα στο «6» και «8» και τους Γεωργίου, Ρόλε, Επστάιν, μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον Παμλίδη.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε ξεκάθαρα το status kwo του αγώνα. Η Κέρκυρα έδειξε διατεθειμένη να προσέξει τα «μετόπισθέν» της και αν καταφέρει, να βγει στην κόντρα με τον Επστάιν ή κάποια κάθετη του Ρόλε.

Ετσι οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και κλήθηκαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή των αντιπάλων τους. Πλην όμως 2 περιπτώσεων με τον Γέντρισεκ (7′, τετ α τετ με τον Γιαννακόπουλο, έδιωξε ο πορτιέρο της Κέρκυρας με τα πόδια και 38′, ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και σουτ άουτ), δεν τα κατάφεραν. Αυτό συνέβη επειδή τα «άκρα» τους (Κίκε,Μπρίτο), ήταν «μπλοκαρισμένα».  Η ανάπαυλα βρήκε τις 2 ομάδες στο 0-0, ενώ οι τελικές ήταν 4-0 υπέρ της Ξάνθης.

Στο δεύτερο μισό όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Οι Φαίακες στο διάστημα 55′-75′ ήταν πολύ καλύτεροι, κυρίως με τον Επστάιν δημιουργούσαν ρήγματα και σε αυτό το διάστημα όχι μόνο βρήκαν δίχτυα με τον Επστάιν (64′), αλλά με τους Παμλίδη, Ρόλε, Μπαλάφα (κυρίως) θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει τα τέρματά τους.

Προς το τέλος η Ξάνθη βγήκε μπροστά. Επαιξε με 2 φορ, πίεσε, έφτανε με αξιώσεις στα καρέ του Γιαννακόπουλου και τελικά βρήκε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με τον Κάστρο (90’+4′).

MVP: Ο Επστάιν. Οχι μόνο γιατί πέτυχε το μοναδικό γκολ της Κέρκυρας. Στο δεύτερο μισό έκανε πολλές κούρσες από τα αριστερά, δημιούργησε ρήγματα και έκανε ορισμένες καλές σέντρες.

Στο ύψος του: Ο Κάστρο. Η αλλαγή του ήταν κομβική. Με την είσοδό του η Ξάνθη έγινε πολύ απειλητική και τελικά εκείνος με ένα «παλικαρίσιο» γκολ, έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του. Κομβική για την Ξάνθη η επέμβαση του Ζίβκοβιτς στο 1-0, πολύ καλοί για την Κέρκυρα οι Σπίνουλας, Σιόντης.

Αδύναμος κρίκος: Ο Μπρίτο. Εκείνος έχει βάλει τον πήχη ψηλά με τις εμφανίσεις του. Ακόμη δεν έχει επανέλθει πλήρως από τον τραυματισμό του και αυτό αποτελεί ελαφρυντικό. Ομως για 54′ σήμερα ήταν σκιά του εαυτού του.

Η γκάφα: Το πώς αμύνθηκε η Κέρκυρα στην τελευταία φάση του ματς. Χάθηκαν τα μαρκαρίσματα και ο Κάστρο ήρθε σαν «τρέιλερ» μόνος του.

Το «στραγάλι»: Ο Τζοβάρας και ο πρώτος βοηθός είχαν ως επί το πλείστον σωστές υποδείξεις. Ο δεύτερος όμως Koυντουρέλης «έχασε» τη φάση του γκολ της Κέρκυρας, καθώς ο Γεωργίου «σερβίρει» το γκολ από θέση οφ σάιντ. Κάτι ανάλογο συνέβη και σε εκείνη του 78′, όταν ο Μπαλάφας πήρε την εξ’ επαφής κεφαλιά πιο μπροστά από τον Μελλιόπουλο.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Ματς με πολλές διακυμάνσεις. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Ξάνθη, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ. Στο δεύτερο η Κέρκυρα ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς. Το 1-1 κρίνεται δίκαιο βάσει εικόνας. Αλλά οι Φαίακες δικαιούνται να έχουν παράπονα από τον παράγοντα τύχη, καθώς δέχθηκαν γκολ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Ντε Λούκας, Μεχία, Κίκε (63′ Τριάδης), Μπρίτο (54′ Φασίδης), Μελλιόπουλος. Ντουρίτσκοβιτς (72′ Κάστρο), Γέντρισεκ.

ΚΕΡΚΥΡΑ:  Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Σπίνουλας, Μπαλάφας, Σιόντης, Γεωργίου (73′ Αρτυματάς), Παλμίδης, Ρόλε (89′ Γκράσι), Επστάιν (85′ Μυτίδης).

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ Ο Γ. ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ

Πικρή γεύση άφησε στον Γιάννη Ματζουράκη ο τρόπος με τον οποίο ο ΑΟΚΚ απώλεσε –επί της ουσίας- δύο βαθμούς στα Πηγάδια κόντρα στην Ξάνθη.

Ο τεχνικός των «Φαιάκων» δήλωσε μετά το ισόπαλο 1-1 με την ακριτική ομάδα:

«Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια καλή και σταθερή ομάδα και γι’ αυτό προσέξαμε πολύ τον τρόπο του παιχνιδιού μας. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε την τόλμη να δημιουργήσουμε φάσεις και να εκμεταλλευτούμε τον αέρα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που δυσκόλεψαν την ανάπτυξη του παιχνιδιού της Ξάνθης. Με τον Μπαλάφα είχαμε μια σπουδαία ευκαιρία να κάνουμε το 0-2 αλλά δεν τα καταφέραμε. Σίγουρα είμαστε στεναχωρημένοι αλλά συνεχίζουμε τον αγώνα, μας αφήνει μια πικρή γεύση ο τρόπος που έληξε το παιχνίδι, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Πάμε στον επόμενο αγώνα να παλέψουμε και να διορθώσουμε τα λάθη μας», είπε αρχικά.

Και συνέχισε.  «Στην Λιβαδειά δεν μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά, σήμερα ήμασταν καλύτεροι, στο επόμενο παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι πιστεύω».

Για την Ξάνθη όπου στο παρελθόν εργάστηκε για πολλά χρόνια σχολίασε πως «έχει ένα προσόν, ένα σταθερό στάτους και τον κ. Πανόπουλο. Όποιος έρχεται να δουλέψει στην Ξάνθη, διακρίνεται. Στα χρόνια μου τα πράγματα ήταν δύσκολα. κατακτούσαμε έναν βαθμό εκτός έδρας και ήταν επιτυχία. Τώρα τα πράγματα έχουν στρώσει προς το καλύτερο, οι συνθήκες είναι ιδανικές να έρθει κάποιος και να δουλέψει».

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ (!) ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ

Με τον δικό της… τρόπο σχολίασε η Ξάνθη τη διαιτησία του αγώνα της στον αγώνα με την Κέρκυρα. Οταν και εξέδωσε ανακοίνωση στα αγγλικά, διαμαρτυρόμενη τόσο για τη φάση του γκολ της Κέρκυρας, όσο και για εκείνη του Μπαλάφα λίγο αργότερα.

Η ανακοίνωση γράφει τα εξής:

«1,5 μέτρο μπροστά, είναι πάρα πολύ φίλε μου. Γίνεται τεράστιο όταν είσαι ακριβώς μπροστά. Αλλά στο τέλος γίνεται πολύ μεγάλο θέμα όταν σε μία παρόμοια φάση, αφήνεις το ματς να συνεχιστεί, αντί να τη σταματήσεις και να δώσεις οφ σάιντ.