28 Μαρτίου 2024
17.9 C
Corfu

Πολύτιμο πόντο ο ΑΟΚ στη Λάρισα

Έναν υπερπολύτιμο πόντο, στην προσπάθεια που κάνει να μείνει στην Σούπερ Λίγκα,  πήρε ο ΑΟΚ στη Λάρισα κόντρα στην ΑΕΛ σε ένα ματς που είχε πάρα πολλές απουσίες (Τουράμ, Σιόντης, Μπαλάφας, Γεωργίου, Ιωάννου) και έπαιζε και με δέκα παίκτες από το 68΄ λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Σπίνουλα. Οι παίκτες του Ι. Ματζουράκη στάθηκαν πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του ματς, το τελικό δε 0-0 είναι δίκαιο και ο βαθμός μπορεί να αποδειχθεί χρυσάφι στο τέλος του πρωταθλήματος.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Η ΑΕΛ ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, ο ΑΟΚ μετά το 15΄ ισορρόπησε και στη συνέχεια ως το τέλος του ημιχρόνου είχε τον έλεγχο του ματς και δυο καλές ευκαιρίες Επστάιν στο 17΄ και Ρόλλε σε κτύπημα φάουλ στο 31΄ να σκοράρει.

Στην επανάληψη το ματς ήταν μοιρασμένο ο ΑΟΚ στο 62΄είχε ένα καλό φάουλ του Ρόλλε που εξουδετερώθηκε και στο 65΄η προσπάθεια του Επστάιν βρήκε αμυντικό και το κάθετο δοκάρι, δεν έγινε στη φάση αυτή το 0-1 όπου και θα άλλαζε όλο το ματς. Στο 68΄ ο Σπίνουλας είδε 2η κίτρινη και άφησε την ομάδα με 10 παίκτες.

Η Λάρισα έχοντας αριθμητική υπεροχή πίεσε από κει και πέρα, ο Γιάννης Ματζουράκης φρόντισε να κάνει τις απαραίτητες εσωτερικές αλλαγές αρχικά για να καλύψει το κενό του Σπίνουλα και στη συνέχεια εκείνες τις διορθωτικές κινήσεις που θωράκισαν την άμυνα. Έτσι παρ΄ ότι    ως το τέλος πέρασαν 27 συνολικά λεπτά (με τις καθυστερήσεις) η Λάρισα μόλις μια φορά στο 72΄απαίλησε με τον Περόνε, αλλά ο Γιαννακόπουλος έσωσε την εστία του.

Διαιτητής: Δ. Θάνος (Γρεβενών)

Βοηθοί: Δ. Ευθυμιάδης (Πιερίας), Ι. Σίπκας (Πέλλας)

ΑΕΛ (Ρ. Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας (53′ Ρέντζας), Φατιόν (83′ Μλαντένοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Κριζμάν, Ναζλίδης (63′ Λεοζίνιο), Περόνε.

ΑΟΚ Κέρκυρα (Γ. Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Λέκοβιτς, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς (74′ Γκράσι), Ρόλε (92′ Ινάσιο Κέβεν), Επστάιν, Παμλίδης (87′ Μυτίδης).