28 Μαρτίου 2024
12.9 C

Στέφανος Τσιτσιπάς – Μπόρνα Τσόριτς 0-2: Ηττήθηκε εύκολα στον τελικό του Σινσινάτι ο Έλληνας τενίστας

Παρότι ήταν το μεγάλο φαβορί ως No7 της παγκόσμιας κατάταξης κόντρα στον Κροάτη, Νο152 στον κόσμο -που έκανε όμως το τουρνουά της καριέρας του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να προσθέσει έναν ακόμη τίτλο στην ήδη μεγάλη συλλογή του. Με πολλά λάθη, χαμένα μπρέικ πόιντς και ένα τραγικό τάι μπρέικ στο πρώτο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας “λύγισε” εύκολα στον τελικό του Σινσινάτι.

Το παιχνίδι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε δυνατά στο ματς και έκανε μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ του Τσόριτς, παίρνοντας το προβάδισμα από νωρίς στο ματς, με 3-0. Ο Κροάτης αντέδρασε όμως στη συνέχεια και με δικό του μπρέικ στο έβδομο γκέιμ του πρώτου σετ, ισοφάρισε και τελικά το έστειλε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε απογοητευτική προσπάθεια και έχασε με 7-0 από τον αντίπαλό του για το 7-6 και το 1-0 στα σετ.

Το τραγικό τάι μπρέικ φαίνεται ότι επηρέασε τον Έλληνα τενίστα και στο δεύτερο σετ, αφού επέτρεψε από νωρίς στον Τσόριτς να πάρει το προβάδισμα με μπρέικ. Ο Κροάτης βρήκε μάλιστα με νέο μπρέικ να “κλείσει” και το ματς, αφού με αυτό τον τρόπο έγραψε το 6-2 και το 2-0 στα σετ.

Ο Τσόριτς πανηγύρισε έτσι τον πρώτο Masters τίτλο της καριέρας του, ενώ ο Τσιτσιπάς έχασε πιθανότατα τον πιο εύκολα (στα χαρτιά) δικό του και πλέον στρέφεται στα επόμενα τουρνουά στις ΗΠΑ, με το US Open φυσικά να είναι ο βασικός στόχος του Έλληνα πρωταθλητή.

ΠΗΓΗ: newsit.gr

Ευκλείδης Τσακαλώτος: Η κα Καρυστιανού μου θυμίζει την Τζούλια Ρόμπερτς στην ταινία Έριν Μπρόκοβιτς

Κατά την αγόρευσή του στην Ολομέλεια ως κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Αριστεράς στην συζήτηση για την πρόταση δυσπιστίας κατά...