24 Απριλίου 2024
12.9 C

“Τελικός” Σερβία – Βραζιλία για μία θέση στους “16”

Η σπουδαία νίκη με ανατροπή της Ελβετίας επί της Σερβίας περιέπλεξε τα δεδομένα στον πέμπτο όμιλο, καθώς τρεις απ’ τις τέσσερις ομάδες διεκδικούν με αξιώσεις την πρόκριση στη φάση των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ουσιαστικά, ο αγώνας μεταξύ της Σερβίας και της Βραζιλίας (27/06, 21:00) θα έχει τον χαρακτήρα του “τελικού” για τις δύο ομάδες.

Η “Σελεσάο” βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου με τέσσερις βαθμούς, ακολουθεί η Ελβετία με -επίσης- τέσσερις, αλλά έχει χειρότερη διαφορά τερμάτων (3-2 έναντι 3-1 της Βραζιλίας), ενώ η Σερβία είναι τρίτη με τρεις βαθμούς. Η Κόστα Ρίκα, ύστερα απ’ τα χθεσινά (22/06) αποτελέσματα δεν έχει ελπίδες πρόκρισης, αλλά αναμένεται να παίξει καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του ομίλου.

Η Βραζιλία χρειάζεται νίκη ή ισοπαλία για να εξασφαλίσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο, χωρίς να εξαρτάται από την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελβετία και την Κόστα Ρίκα. Αν οι Σέρβοι κάνουν την έκπληξη και νικήσουν τους Βραζιλιάνους, τότε η ομάδα του Τίτε θα μπει σε τεράστιους μπελάδες, αφού θα χρειάζεται ήττα των Ελβετών για να προκριθεί στον επόμενο γύρο.

Όσον αφορά στους Ελβετούς, με νίκη θα είναι σίγουρα στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η μόνη περίπτωση να μείνουν εκτός είναι να έρθει ισοπαλία το Σερβία – Βραζιλία και να ηττηθούν με δύο γκολ διαφορά (και πάνω) από τους Κοσταρικανούς.

Για τη μάχη της πρώτης θέσης, τα σενάρια είναι πολλά και δεν αποκλείεται το γκολ του Νεϊμάρ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με την Κόστα Ρίκα να παίξει καταλυτικό ρόλο στην τελική βαθμολογία. Το βέβαιο είναι πως η Βραζιλία θέλει ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την Ελβετία προκειμένου να τερματίσει πρώτη, με την υποσημείωση βέβαια πως δεν θα χάσει από τη Σερβία.