19.9 C
Corfu

Β΄ Εθνική | Επιστροφή στις νίκες 2-1 ο ΑΟΚ τον Εργοτέλη

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Χειρότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να γίνει για τον ΑΟΚ στο ματς αυτό, αφού πριν συμπληρωθούν είκοσι δευτερόλεπτα αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Έφορντ, σε μια παιδιάστικη αδράνεια της άμυνας. Παρ΄ όλα αυτά οι παίκτες βγήκαν μπροστά, πίεσαν δημιούργησαν προϋποθέσεις για την ισοφάριση η οποία ήλθε στο 32΄. Τότε ο Μότα που είχε περάσει αλλαγή από το 13΄ με εξαιρετική ενέργεια μέσα στην περιοχή, αφού άδειασε αντίπαλο έκανε με συρτό σουτ το 1-1, που ήταν σκορ ημιχρόνου, αφού η Κέρκυρα δεν μπορούσε να σκοράρει παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στην επανάληψη ξεκίνησε επιθετικά ο ΑΟΚ έδειχνε ξεκάθαρα ότι ήταν θέμα χρόνου ένα δεύτερο τέρμα και αυτό ήλθε στο 55΄ όταν ο Σιατραβάνης με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος  έκανε το 2-1. Κυνήγησε και ένα δεύτερο γκολ η Κέρκυρα, έφτασε πολύ κοντά στο 58΄ αλλά το σουτ του Πασά βρήκε το δοκάρι, ενώ μετά το 70΄ έπαιξε πιο κλειστά. Έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους και κράτησε σχετικά εύκολα τη νίκη που θα την βοηθήσει στη δύσκολη συνέχεια. Η ομάδα της Κρήτης έπαιξε με αντεπιθέσεις, καλή, γρήγορη και κοντρολαρισμένη ομάδα, αλλά ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος και δίκαια πήρε τη νίκη.

Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Θανασιάς (Ηπείρου), Πήττας (Ηλείας).

ΑΟΚ Κέρκυρα (Ν. Αναστόπουλος): Kουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Κρητικός, Πασάς (68′ Λινάρδος), Κόντος, Σιατραβάνης, Ζορμπάς, Τουράμ.

Εργοτέλης (Ν. Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Μπαχανάκ, Μαζουλουξής, Οικονόμου, Μπρους, Τσέλιος, Γροντής, Μανουσάκης, Ριοβίθης, Εφορντ.