28 Μαρτίου 2024
18.9 C
Corfu

Β΄ Εθνική | H Κέρκυρα 2-0 τον Ηρόδοτο

Ήθελε τη νίκη η Κέρκυρα για να είναι πιο κοντά στο «κλείδωμα» της δεκάδας, όπου είναι ο στόχος της πλέον και τα κατάφερε σχετικά εύκολα με 2-0 κόντρα στον Ηρόδοτο. Με τον Τάσο Θέο στον πάγκο και βοηθό του τον Κ. Χριστοφοράκη η ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες να πετύχει πολλά τέρματα, σκόραρε δυο φορές μια σε κάθε ημίχρονο πήρε τους τρεις βαθμούς και μια νίκη την ερχόμενη Τετάρτη εδώ με τη Σπάρτη θα οριστικοποιήσει πιθανόν τη θέση της στη δεκάδα.

Ακολουθήστε το Start Media στο Google News!

Ο Μ. Νίκιτς ήταν εξαιρετικός και οδήγησε την ομάδα «κόβοντας και ράβοντας» στο κέντρο του γηπέδου, έχοντας τον Σιατραβάνη να απειλεί συνεχώς την αντίπαλη εστία, ενώ γενικά η ομάδα για πρώτη φορά έκανε τόσες τελικές και  έδειξε θέληση και μαχητικότητα, ενώ είχε και καθαρό μυαλό.

Στο 22΄ο Σιατραβάνης με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0, ενώ στη συνέχεια ωραία κεφαλιά του Τουράμ, απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, όπως και δυο λεπτά μετά σε σουτ του Μότα. Στην επανάληψη Ο πασάς στο 60΄ δεν μπόρεσε να σκοράρει με ψαλίδι, το έκανε με ωραίο σουτ στο 67΄ για το 2-0 και στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα έχασε 4-5 ευκαιρίες να σκοράρει με πιο «κτυπητές» του Κρητικού στο 84΄και του Πασά στο 86΄.

Διαιτητές: Μπαΐλης, Φραγκούλης, Γιάντζης,

ΑΟΚ Κέρκυρα (Τ. Θέος): Κουτσαβασίλης, Σανδραβέλλης, Αναστασίου, Θεοδωράκης, Ιωάννου, Νίκιτς, Μότα (83΄Μίσκου), Σιατραβάνης, Τουράμ (63΄ Κόντος), Ζορμπάς (60΄ Κρητικός), Πασάς,

Ηρόδοτος (Λυρώνης): Τσιγγίρης, Γραικός, Μουκίδης, Κασαπάκης (51΄Ηλιάδης), Ανδρέου, Αrcilesi, Νυχτάρης (72΄Zaborowski), Μπαρέτας, Τούγλης, Αγγελούδης (41΄Σιαλμάς),  Γκούφας.