5 Μαΐου 2024
13.9 C

3 Ασημένια & 3 Χάλκινα για Στεφανία Ασημοπούλου και Στεφανία Τριβυζά στο Πανελλήνιο της Άρσης Βαρών

Σημαντικότατες επιτυχίες σημείωσαν οι αθλήτριες και οι αθλητές της Άρσης Βαρών του Αλκίνοου Κέρκυρας στους Πανελλήνιους Αγώνες Εφήβων-Νεανίδων-Παίδων-Κορασίδων που πραγματοποιήθηκαν το τριήμερο που πέρασε στο Λουτράκι Κορινδίας.

Ο Αθλητικός Σύλλογος Αλκίνοος συμμετείχε στη διοργάνωση με τέσσερις αθλητές/τριεςκαι η κατάταξη στον αγώνα ήταν:

Ασημοπούλου Στεφανία-Μαρία: Ήρθε δεύτερη στην κατηγορία των 55 κιλών. Μια κατηγορία που αποδείχτηκε και δύσκολη λόγω πολλών συμμετοχών και κατά συνέπεια με μεγάλο ανταγωνισμό. Παρ’όλα αυτά, σε Πανελλήνιο, κατέλαβε τη 2η θέση με 3 ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ. Με σύνολο 134 κιλά (62 αρασέ-72 επολέ ζετέ) η Στεφανία έδειξε ότι επάξια έχει ήδη δύο συμμετοχές στην Εθνική Ομάδα Νεανίδων.

Τριβυζά Στεφανία: Η…μικρή της παρέαας παρά το άγχος της για τον πρώτο της αγώνα σε υψηλό επίπεδο, τα κατάφερε και διακρίθηκε παίρνοντας 3 ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ στις Κορασίδες. Με σύνολο 73 κιλά, κατέλαβε την 3η θέση στις Κορασίδες και την 6η θέση στις Νεάνιδες στην κατηγορία των 71 κιλών.

Πατούνης Ανδρέας: Αγωνίστηκε στην  κατηγορία των 73 κιλών (πρωτάθλημα Παίδων). Στην πρώτη του συμμετοχή σε τόσο υψηλό επίπεδο, με σύνολο 128 κιλά κατέλαβε τις θέσεις: 8ος στο Αρασέ, 12ος στο Επολέ Ζετγέ και 11ος στο σύνολο.

Γαρνέλης Νικηφόρος: Αγωνίστηκε στην κατηγορία των 89 κιλών (πρωτάθλημα Εφήβων). Με σύνολο 162 κιλά, κατέλαβε την 6η θέση στο Αρασέ, Επολέ Ζετέ και στο σύνολο.

Ο Αθλητικός Σύλλογος Αλκίνοος Κέρκυρας, ευχαριστεί όσους όσους στήριξαν το σωματείο και τα παιδιά και όσους τους στηρίζουν καθημερινά, στο γυμναστήριο και στο δρόμο. Επίσης, τους γονείς των αθλητών και αθλητριών που στέκονται και στηρίζουν τα παιδιά τους.

Χίος: Εντυπωσιακές εικόνες και βίντεο από τον ρουκετοπόλεμο στον Βροντάδο – Τον παρακολούθησαν περίπου 20.000 άνθρωποι

Οι ρουκετατζήδες του Βροντάδου πιστοί στο ραντεβού τους όπως κάθε χρόνο, γιόρτασαν την Ανάσταση με φαντασμαγορικό τρόπο τηρώντας το...