9 Μαΐου 2024
19.9 C

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-2: Επέστρεψαν από την «κόλαση» και έμειναν στην κορυφή οι Θεσσαλονικείς

Με γκολ των Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ, η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά σε μία νίκη κορυφής επί του ΠΑΟΚ στην OPAP Arena, αλλά οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν στη συνέχεια και με τέρματα των Μπάμπα και Οζντόεφ “πάγωσαν” την έδρα της Ένωσης.

Το παιχνίδι

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ξεκίνησαν δυνατά το ματς και έδωσαν καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, αλλά οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ. Η Ένωση “απείλησε” πρώτη, με τον Ελίασον να έχει μία κεφαλιά άουτ στο 11′, ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν μία αντεπίθεση στη συνέχεια, με κακή επιλογή του Κωνσταντέλια.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και είχε μία καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Κεντζιόρα μετά από κόρνερ, αλλά δεν κατάφερε να βάλει… δύσκολα στην Ένωση, μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι πήγαν έτσι με το υπέρ τους 1-0 στα αποδυτήρια και ευτύχησαν να σκοράρουν ξανά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 49′ η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ σε πλάγια θέση έξω από την περιοχή και ο Άμραμπατ το εκτέλεσε έξυπνα απευθείας, αιφνιδιάζοντας τον Κοτάρσκι, ο οποίος και είχε κακή αντίδραση, για να γίνει το 2-0 στο ματς.

Η Ένωση έβαλε “φωτιά” στην OPAP Arena και πήρε “ισχυρό” προβάδισμα για μία σημαντική νίκη, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την… τελευταία του λέξη. Παρότι ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η ομάδα του Αλμέιδα έδειχνε να τον ελέγχει, οι Θεσσαλονικείς έψαξαν το γκολ που θα τους βάλει στο ματς. Είχαν έτσι νέα ευκαιρία με κεφαλιά του Κεντζιόρα μετά από κόρνερ.

Το γκολ ήρθε τελικά στο 62′, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚ, με τον Μπάμπα να κάνει ωραίο διαγώνιο σουτ, την μπάλα να περνάει από τους πάντες και να καταλήγει στα δίχτυα, για το 2-1 στο ντέρμπι των πλέι οφ της Super League 1.

ΠΗΓΗ: newsit.gr

2η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Κ18 για την Κερκυραία Μελίνα Ζαραγκα στο τριπλούν!

2η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Κ18 για την Μελίνα Ζαραγκα στο τριπλούν! Έπιασε τα όρια για Πανευρωπαϊκο και...