8 Μαΐου 2024
15.9 C

ΑΟΚ ΠΑΕ Κέρκυρα | Δυσκολεύει η αποφυγή του υποβιβασμού

Όταν για να μείνεις στην κατηγορία χρειάζεσαι να πας στο «Γ. Καραϊσκάκης» να αντιμετωπίσεις τον Ολυμπιακό και να θέλεις θετικό αποτέλεσμα καταλαβαίνει κανείς τις δυσκολίες. Πόσο μάλλον όταν είσαι ΑΟΚ Κέρκυρα μια μικρομεσαία ομάδα που η θηλιά του υποβιβασμού σε πνίγει. Παρ’ όλα αυτά η επιλογή να παίξει ανοικτά και επιθετικά κόντρα στον Ολυμπιακό, δεν της έδωσε κάτι θετικό, αλλά παρά τη βαριά ήττα με 5-1 είχε διαστήματα με πολύ καλή απόδοση και έχασε πολλές ευκαιρίες να αλλάξει και τη ροή του ματς, απέναντι σε έναν ποιοτικά πολύ ανώτερο αντίπαλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο ματς ο Ολυμπιακός με 14 τελικές πέτυχε πέντε τέρματα, ο ΑΟΚ με 11 τελικές μόλις ένα. Χαρακτηριστικό ότι χάθηκαν από Μυτίδη κυρίως ευκαιρίες που δεν χάνονται και σίγουρα το σκορ είναι πολύ βαρύ για την ομάδα. Βέβαια υπάρχουν τρία ακόμη ματς που θα παλέψει ο ΑΟΚ για το καλύτερο.

Στο α’ μέρος ο ΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, έκανε τρεις σημαντικές ευκαιρίες στο δεκάλεπτο να προηγηθεί, πατούσε καλύτερα, αλλά σε μια ανύποπτη φάση δέχθηκε γκολ. Συνέχισε να είναι πολύ καλός, ισοφάρισε με τον Επστάιν, αλλά στη λήξη του ημιχρόνου οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να κόψουν τον Μιραλάς που σκόραρε.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Μυτίδης έχασε ευκαιρία εξ επαφής σχεδόν να ισοφαρίσει και την επόμενη φάση έγινε το 3-1 που έκοψε τα πόδια των παικτών. Παρ’ όλα αυτά ο ΑΟΚ συνέχισε να παίζει καλό ποδόσφαιρο, ανοικτό επιθετικό, αλλά ο Ολυμπιακός αξιοποίησε ουσιαστικά τις καλές του ευκαιρίες φτάνοντας στο τελικό 5-1.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-72: Στο Final Four της Euroleague έπειτα από 12 χρόνια με υπογραφή Κέντρικ Ναν

Τι κι αν ο Ματίας Λεσόρ βρέθηκε σε εφιαλτικό βράδυ από τη γραμμή των βολών, τι κι αν ο...