27 Απριλίου 2024
12.9 C

Εύκολη νίκη του ΑΟΚ στη Κρήτη, 2-0 τον Ηρόδοτο

Δυο εύστοχες κεφαλιές των Τουράμ και Βίλα στο β΄  ημίχρονο, στην Κρήτη κόντρα στον Ηρόδοτο, έδωσαν το τρίποντο στην Κέρκυρα που συνεχίζει να κυνηγά το στόχο της ανόδου. Ο ΑΟΚ που πλέον σε κάθε ματς υποχρεούται να παίζει μόνο για τη νίκη ήταν σοβαρός και ουσιαστικός στο Παγκρήτιο, έφτασε στο 2-0, εύκολα και δίκαια αφού ήταν και στα δυο ημίχρονα η ομάδα που ήταν σαφώς καλύτερη.

Το α΄ μέρος το ματς ποιοτικά ήταν μέτριο, η Κέρκυρα είχε κατοχή και πίεζε να φτάσει στο γκολ, ενώ ο Ηρόδοτος με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς προσπαθούσε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν είχε ούτε μια τελική. Η Κέρκυρα είχε την μεγάλη ευκαιρία να προηγηθείς το 26΄ όταν έξοχο σουτ εκτός περιοχής του Κρητικού βρήκε το δοκάρι και στην επιστροφή ο Κόντος μέσα από την περιοχή έστειλε άουτ τη μπάλα από καλή θέση.

Στην επανάληψη η μορφή του ματς δεν άλλαξε, ο ΑΟΚ συνέχισε να ψάχνει το γκολ και δημιουργούσε τις προϋποθέσεις, χωρίς όμως να σκοράρει ως το 63΄. Τότε ο Μόνα έξανε μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια από δεξιά, άδειασε δυο αντιπάλους και έστειλε τη μπάλα με σέντρα στο κεφάλι του Τουράμ που σκόραρε για το 1-0. Πλέον η Κέρκυρα έδειχνε ότι δεν της ξεφεύγει η νίκη, ο Ηρόδοτος έμεινε με 10 παίκτες από το 70΄ όταν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Κονέ και η ομάδα του Δ. Σπανού έψαξε ένα ακόμη γκολ για να την κλειδώσει και τα κατάφερε ένα τέταρτο αργότερα. Ο Κούρος από αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Βίλα με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα για τον ΑΟΚ. Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία με τον ΑΟΚ να έχει δυνατότητα να σκοράρει χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, αλλά το 2-0 δεν άλλαξε.

Διαιτητής: Δραγάτης (Ανατ. Αττικής)
Βοηθοί: Βεργέτης (Αρκαδίας), Κύριος (Αρκαδίας)
Ηρόδοτος (A. Φουτσίνι): Κασμερίδης, Χατζηλιάδης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Γραικός, Μουκίδης, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (62′ Νύκταρης), Φραγκουλάκης, Κονέ, Αγγελούδης (75′ Σιαλμάς).

AOK Κέρκυρα (Δ. Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Ν. Κρητικός, Ζορμπάς (45+1′ λ.τ Ντα Μότα), Κόντος (87′ Μίσκου), Λινάρδος, Σιατραβάνης (67′ Βίλα), Τουράμ.

Κέρκυρα, Σάββατο 27 Απριλίου: 32 αφίξεις αεροσκαφών από 13 αεροπορικές εταιρείες

Αυξητική τάση παρουσιάζουν οι αεροπορικές αφίξεις στο αεροδρόμιο της Κέρκυρας για το Σάββατο 27 Απριλίου. Πιο συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν συνολικά...