27 Απριλίου 2024
12.9 C

Κύπελλο Ελλάδας | Βήμα τελικού από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ (videos + photos)

Ακόμα μια “μάχη” μεταξύ των “Δικέφαλων Αετών”, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, φαίνεται πως θα λάβει χώρα σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς όλα δείχνουν, μετά τα πρώτα παιχνίδια της ημιτελικής φάσης που διεξήχθησαν χθες, πως και ο φετινός τελικός της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης του ελληνικού ποδοσφαίρου θα είναι υπόθεση “κιτρινόμαυρων” και “ασπρόμαυρων”…

Προβάδισμα για την ΑΕΚ, 2-0 τη Λαμία στο ΟΑΚΑ

⚽️ ΑΕΚ - Λαμία 2-0 Στιγμιότυπα & Δηλώσεις | Κύπελλο Ελλάδας | Ημιτελική φάση 1ος αγ. {3.4.2019}

Μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ΑΕΚ, μετά τη νίκη με 2-0 επί της Λαμίας στο ΟΑΚΑ. Τα γκολ για την Ένωση πέτυχαν ο Πόνσε στο 63′ και ο Κρίστισιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ρεβάνς στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας θα διεξαχθεί στις 24 Απριλίου.

Ένα ολόκληρο ημίχρονο σπατάλησε η ΑΕΚ, καθώς οι Λαμιώτες του Μάκη Χάβου εγκλώβισαν τους γηπεδούχους σ’ ένα παιχνίδι ανούσιας κατοχής. Στο 38′ από σέντρα του Μάνταλου η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα καταλήγοντας στο οριζόντιο δοκάρι και έστω και από… σπόντα η ΑΕΚ έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της στο α’ ημίχρονο. Λίγο νωρίτερα θα μπορούσε ο Μπακάκης να τα καταφέρει καλύτερα όταν βρέθηκε μόνος, αλλά δεν βρήκε σωστά τη μπάλα.

Καθαρή ευκαιρία ήταν αυτή του 47ου λεπτού, με τον Μελισσά να αποκρούει πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Λιβάγια. Ο Κλωναρίδης στο 59′ έκανε λάθος υπολογισμό, ενώ στο 61′ ο Καρυπίδης πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Πόνσε και έσωσε σίγουρο γκολ. Εμφανώς ανώτερη η ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο, κι αυτό μετουσιώθηκε σε γκολ στο 63′ όταν ο Πόνσε με άλμα και κεφαλιά-σήμα κατατεθέν από σέντρα του Μάνταλου άνοιξε το σκορ.

Στο 70′ και πάλι ο Πόνσε έκανε «άνω κάτω» την άμυνα της Λαμίας και πλάσαρε τον Μελισσά, όμως ο Βάντερσον απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Ο Μπογέ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα (75΄) την έστειλε ελάχιστα άουτ, σε ακόμα μία μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο β’ ημίχρονο.

Και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κρίστιτσιτς πέτυχε το δεύτερο γκολ μετά από ασίστ του Κλωναρίδη, λύνοντας -κατά πάσα πιθανότητα- το γρίφο της πρόκρισης. Ειδικά από τη στιγμή που ο Μπάρκας δήλωσε «παρών» με σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Αντέτζο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Κρίστιτσιτς, Οικονόμου, Πόνσε

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκης, Χουλτ, Γκάλο (46′ Κλωναρίδης), Σιμόες, Κριστίτσιτς (90+3′ Αλεφ), Μάνταλος, Λιβάγια (74′ Μπογέ), Πόνσε.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπλάζιτς (69′ Πίτι), Μπεχαράνο, Τομάς (77′ Μπερτόλιο), Καραμάνος, Μπαράλες (56′ Επσταϊν).

Βήμα τελικού για τον ΠΑΟΚ, 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα

⚽️ ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-0 Στιγμιότυπα | Κύπελλο Ελλάδας | Ημιτελική φάση 1ος αγ. {3.4.2019}

Ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Λέο Μάτος, που πέτυχε και τα δύο γκολ (17′, 90’+5). Η ρεβάνς στο «Θ. Κολοκοτρώνης» θα διεξαχθεί στις 24 Απριλίου. Το παιχνίδι είχε δύναμη και πάθος αλλά δεν είχε ποιότητα και οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε προσπάθεια να μην δεχτούν γκολ.

Με ανιχνευτικές κινήσεις από τις δυο ομάδες ξεκίνησε το παιχνίδι της Τούμπας αλλά με το κλείσιμο του πρώτου 15λέπτου ο ΠΑΟΚ πήρε θέση «οδηγού». Στο 16′, ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε απευθείας κόρνερ στην Τριπολιτσιώτικη εστία και απέκρουσε ο Αθανασιάδης, αλλά στο επόμενο λεπτό (17′) ο Λέο Μάτος μετά από κεφαλιά πάσα του Ζαμπά, με πλάγιο βολέ έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας του Αθανασιάδη, με συρτό σουτ, ανοίγοντας το σκορ μέσα σε αποθέωση.

Ο Αστέρας με τακτική και σχηματισμό 5-3-2 θέλησε απ’ αρχής να περιορίσει την επιθετικότητα των γηπεδούχων, αλλά δεν το κατάφερε. Το γρήγορο γκολ σε βάρος του, τον υποχρέωσε να αναζητήσει κάτι πιο ριψοκίνδυνο και ανοίχτηκε. Χωρίς όμως να παραβλέπει την αμυντική του λειτουργία. Στο 34′, ένα γωνιακό μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Ζαμπά, δεν αιφνιδίασε τον Αθανασιάδη, που έκανε προσπάθεια για να εξουδετερώσει τον διαγραφόμενο κίνδυνο. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έδειξε να αρκείται στο 1-0 και χωρίς πιεστικό παιχνίδι άφηνε τον χρόνο να κυλάει για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με αυτό το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο. Ο ΠΑΟΚ είχε έλεγχο της μπάλας με κατοχή και πιο πιεστική τώρα επιθετικότητα, αλλά ο Αστέρας δεν έπαυε να έχει βλέψεις και να βολιδοσκοπεί στο γκολ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να «παίζει με τη φωτιά» και στο 67′ μόλις γλύτωσε την ισοφάριση από τον Ιγκλέσιας, που εκμεταλλευόμενος λάθος του Κάνιας έφτασε ως τη μικρή περιοχή του Πασχαλάκη, αλλά το τελευταίο κοντρόλ του, έδωσε το περιθώριο στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αντιδράσει σωτήρια και να μαζέψει την μπάλα πριν ο ξένος επιθετικός του Αστέρα την στείλει στα δίχτυα.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίζονταν το παιχνίδι και στο 77′ δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια πέρασε ελάχιστα άουτ. Προοδευτικά οι δυο ομάδες έδειξαν πως αρκούνται στο 1-0 και το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό και τα χαρακτηριστικά στοιχεία που είχε. Όμως κι ενώ οδηγούνταν προς την ολοκλήρωση του στο 90’+5 ο Μάτος με σουτ στη γωνία του Αθανασιάδη διπλασίασε τα γκολ της νίκης της ομάδας του και έδωσε σιγουριά πρόκρισης, μέσα σε ένα κλίμα ενθουσιασμού της θερμής κερκίδας. Στο διάστημα των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο αρχηγός του Αστέρα Ιγκλέσιας, λόγω διαμαρτυριών.

Διαιτητής: Κουμπαρούλης (Θράκης)

Κίτρινες: Ίνγκασον, Ελ Καντουρί – Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Καλτσάς

Κόκκινες: Ιγκλέσιας (2η κίτρινη)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μάτος. Μίσιτς, Κάνιας (73′ Σάκχοφ). Μπίσεσβαρ, Βιεϊρίνια (83′ Σφιντέρσκι), Ζαμπά (65′ Ελ Καντουρί), Άκπομ.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Kώτσιρας, Κυριακόπουλος (87′ Καλτσάς), Τριανταφυλλόπουλος, Μαρτίνες, Πασαλίδης, Μουνάφο (83΄ Μπέλοκ), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης και Αραβίδης (69′ Δουβίκας).

πηγή:  altsantiri.gr

Κέρκυρα, Σάββατο 27 Απριλίου: 32 αφίξεις αεροσκαφών από 13 αεροπορικές εταιρείες

Αυξητική τάση παρουσιάζουν οι αεροπορικές αφίξεις στο αεροδρόμιο της Κέρκυρας για το Σάββατο 27 Απριλίου. Πιο συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν συνολικά...